Huawei walczy o autonomię. Niezależność za 6-12 miesięcy
Jeśli jakaś firma jest w stanie przetrwać sankcje USA to zdecydowanie mowa o Huawei. Chińskie imperium technologiczne właśnie wykonało kolejny krok w stronę uniezależnienia się od Zachodu.

Harmony OS już wkrótce osiągnie pułap 100 tys. aplikacji
Huawei uruchomił swój własny system operacyjny bazujący na gołym Androidzie (bez usług Google'a) 5 lat temu. Teraz firma ma już gotowy Harmony OS Next, platformę w 100% niezależną od dziedzictwa Androida. Xu Zhijun, przewodniczący Huaweia przekazał dziś, że nowa platforma ma w sklepie już ponad 15 tys. aplikacji, które mogą zaspokoić podstawowe potrzeby konsumentów. Przedstawił też dalsze plany rozwoju oferty.
Z naszej analizy wynika, że dla osiągnięcia dojrzałości ekosystemu Harmony i zaspokojenia potrzeb konsumentów, kluczowym kamieniem milowym jest 100 000 aplikacji. To główny cel na najbliższe 6–12 miesięcy
– przekazał Xu w przemówieniu opublikowanym w aplikacji WeChat.



Xu zaapelował przy okazji do agencji rządowych, firm państwowych i organizacji społecznych o korzystanie z Harmony jako systemu operacyjnego w pracy. Jak podkreślił, żaden system operacyjny, niezależnie od jego zaawansowania, nie ma wartości, jeśli nikt z niego nie korzysta.
Nie znaczy to przy tym, że Huawei tych użytkowników nie ma, wręcz przeciwnie, w Azji może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami. W Europie jednak klienci częściej stawiają na inne marki, z prostym dostępem do dobrodziejstw zachodniego Google'a.
Firma pozostaje od lat bezsprzecznym liderem innowacji w dziedzinie mobilnej fotografii, natomiast liczne ograniczenia programistyczne i sprzętowe coraz bardziej zaczynają jej ciążyć poza Azją. Najnowsze smartfony Pura mają w Chinach łączność 5G, tymczasem w Europie już nie, odczuwalne zaczynają też być różnice w dostępie do technologii produkcji procesorów i gdy Qualcomm czy Samsung patrzą już w stronę procesów technologicznych 2 nm, najnowszy Mate 70 będzie miał chip oparty na litografii 6 nm.