Intel zaczyna oszczędzać. Drastyczne zmniejszenie dywidend
Intel próbuje walczyć ze słabym popytem na rynku komputerów osobistych. Spore oszczędności poczynione zostaną na dywidendach wypłacanych akcjonariuszom.

Ta zmiana pozwoli oszczędzić Intelowi 4 miliardy USD
Wczoraj w oficjalnym komunikacie prasowym poinformowano, że rada nadzorcza zresetowała politykę dywidendową. Począwszy od 1 czerwca 2023 roku Intel będzie wypłacał kwartalnie 0,125 dolara za akcję. Oznacza to, że w tym roku firma wypłaci inwestorom 2 miliardy dolarów, zamiast 6 miliardów dolarów.
Ta decyzja podyktowana została niższym popytem na produkty firmy w krótkim czasie oraz chęcią priorytetyzacji inwestowania w kapitał strategiczny. Intel przygotowuje się do zwiększenia mocy produkcyjnych. Amerykanie będą budować fabryki, ale opóźnią zakup drogich maszyn do produkcji wafli krzemowych.



Intel w ostatnich latach stracił pozycję lidera w zakresie technologii produkcyjnych na rzecz TSMC. Powodu upatruje się w błędach w zarządzaniu i zbyt agresywnych celach związanych z litografią 10 nm. To doprowadziło do dużych opóźnień w produkcji wysokonakładowej, które wpłynęły na premiery wielu rodzin procesorów.
Ze względu na słaby popyt na komputery osobiste i niższe marże działu datacenter, przychody oraz zyski Intela w ostatnich kwartałach mocno spadły i w tym roku raczej nie uda się ich odbić. Dlatego firma musi ograniczyć wszystkie swoje wydatki. To wyjaśnia też odroczenie zamówień na produkcje w 3 nm u TSMC.