Kraśnik boi się już tylko LGBT. 5G znów jest fajne [memy]
Najpierw radni Kraśnika zakazali 5G i Wi-Fi, później ich decyzja stała się tematem internetowych memów i kpin, a z miasta robiła sobie żarty cała Polska. Ostatecznie jednak w kolejnym głosowaniu uchwala przepadła. Kraśnik już nie jest strefą wolną od 5G.
![Kraśnik boi się już tylko LGBT. 5G znów jest fajne [memy]](https://www.telepolis.pl/images/2020/09/krasnik-cyfrowym-skansenem-lubelszczyzny.jpg)
Motorem sprawczym słynnej decyzji radnych Kraśnika były działania Koalicji Polska Wolna od 5G, która zgłosiła projekt uchwały mówiący o „ochronie zdrowia mieszkańców gminy przed coraz większą ekspozycja na sztuczne pole elektromagnetyczne o coraz szerszym zakresie częstotliwości”. Chodziło właśnie o 5G i jej rzekomo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Chociaż liczne wypowiedzi naukowców zaprzeczają temu, by istniały dowody na szkodliwe działanie 5G, radni Kraśnika ulegli argumentacji Koalicji Polska Wolna od 5G.



Co więcej, na celownik wzięli nie tylko 5G, opowiadając się przeciwko budowie sieci w tym standardzie, ale także podjęli decyzję o zdemontowaniu sieci W-Fi w szkołach oraz nakazaniu uczniom przełączania telefonów komórkowych na tryb samolotowy podczas lekcji i zakazie używania ich w czasie przerw.
Kraśnik błyskawicznie stał się tematem internetowych memów, postrzegano to miasto jako „nowy Wąchock”, który przez lata królował w prześmiewczych kawałach. Być także to wpłynęło na zmianę decyzji, chociaż był to przede wszystkim efekt działań okołorządowych środowisk wspierających popularyzacje 5G. W Kraśniku na rzecz 5G lobbował Witold Tomaszewski, nowy rzecznik UKE, a także Agnieszka Krauzowicz z Ministerstwa Cyfryzacji.
Radni @Miasto_Krasnik odrzucili jednak petycję anty #5G. Zakończone przed chwilą głosowanie: 13 za odrzuceniem, 5 za przyjęciem, 1 głos wstrzymujący się.
— Witold Tomaszewski (@WitekT) 1 października 2020
Brawo #Krasnik!
Pod wpływem tych działań radni podjęli nową decyzję, która uchylała poprzednią uchwałę. W uzasadnieniu pojawiają się stwierdzenia, że:
Zarówno Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jak też Rada Miasta nie dysponowała rzetelnym i całościowym opracowaniem dotyczącym argumentacji zawartej w treści pisma, jak i przedstawionym przez przedstawiciela wnioskodawców podczas sesji.
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji zlikwidowane
Zobacz: UKE: decyzja o terminie aukcji 5G jeszcze nie zapadła
W sieci nie było litości
Poniższa galeria to tylko niewielki wycinek ogromu memów na temat Kraśnika, które powstały w zaledwie tydzień od pierwotnej decyzji radnych miasta. Miastu oberwało się nie tylko za limity technologiczne, ale i za "strefę wolną od LGBT". W przypadku tej ostatniej nic się nie zmieniło.