Rząd wyda 1,4 mld zł na laptopy. Ruszył nowy program
Rząd ogłosił nową odsłonę programu Laptop dla nauczyciela. Projekt tym razem obejmie nauczycieli szkół ponadpodstawowych i klas 1-3 szkół podstawowych.

Na wspólnej konferencji Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej rząd przedstawił założenia nowej odsłony programu Laptop dla nauczyciela. Projekt przedstawiła ministra edukacji Barbar Nowacka oraz wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Projekt nowej odsłony programu zakłada, że nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych i klas 1-3 szkół podstawowych otrzymają bezpłatnie laptopy ze środków KPO. Dlaczego tylko w takim przedziale? Z wyjaśnień Barbary Nowackiej wynika, że w ten sposób nowy rząd chce załatać lukę, która powstała w podobnym programie, zainicjowanym przez poprzedników. Wówczas pozyskane z KPO na laptopy zostały rozdystrybuowane wśród nauczycieli klas 4-8. W planach było rozszerzenie programu także o naruszycieli ze szkół ponadpodstawowych, jednak zabrakło już na to środków. Obecny rząd chwali się, że udało się wynegocjować nowe fundusze na ten cel.



Laptopy dla nauczycieli za 1 mld 400 mln złotych
Nowy projekt zakłada, że nauczyciele otrzymają ponad 550 tys. bonów o wartości 2500 zł na zakup laptopów. Wnioski będzie można składać od dziś przez najbliższe 30 dni, po zgłoszeniu się do dyrektorów szkół, którzy mają odpowiadać za koordynację zgłoszeń. Po ich rozpatrzeniu sprzęt będzie dostępny na przełomie kwietnia i maja tego roku.
Bony na laptopy będzie można wykorzystać do końca bieżącego roku. Wartość tego programu to aż 1 miliard 400 milionów złotych.
Dzięki niemu osiągniemy wyższy poziom potencjału cyfrowego w szkołach, co stworzy nowe możliwości rozwoju edukacji. Inwestycja w sprzęt i technologie ma na celu umożliwienie lepszego dostosowania szkół do wymagań współczesnego świata
Z wyjaśnień rządu wynika, że sprzęt ma służyć temu, by każdy nauczyciel mógł z niego korzystać we wszelkich zadaniach związanych z pracą w szkole, na przykład w edukacji zdalnej. Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego cyfryzacja w Polsce wymaga zarówno dostarczania wiedzy i treści merytorycznych, jak i zapewniania odpowiedniego sprzętu.
Kluczowe jest również dbanie o higienę cyfrową, dobre praktyki dydaktyczne oraz przygotowanie narzędzi potrzebnych do edukacji nowego pokolenia