LTE w paśmie 450 MHz. Nowa sieć ruszy w połowie 2025 roku

PGE Dystrybucja podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę ponad 500 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych na potrzeby sieci LTE450.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
30
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
LTE w paśmie 450 MHz. Nowa sieć ruszy w połowie 2025 roku

PGE od 2018 roku pracuje nad wdrożeniem nowoczesnej sieci LTE w paśmie 450 MHz na potrzeby łączności dla branży energetycznej. Projekt realizowany jest etapami, które wyznaczane są przez kolejne przetargi i podpisane umowy.

Dalsza część tekstu pod wideo

To już ostatnia umowa. Sieć ruszy w 2025 roku

Zgodnie z nową umową, sieć LTE450 będzie wykorzystywać nowoczesne systemy zasilania Ericsson na 510 stacjach radiowych, które zapewnią imponujące, 36-godzinne zasilanie awaryjne za pomocą inteligentnych baterii litowych. Realizacja umowy umożliwi uruchomienie pierwszych stacji bazowych sieci LTE450 w połowie 2025 roku. 

Podpisana dzisiaj umowa na dostawę specjalnych systemów zasilania jest ostatnią umową na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jednocześnie jest to trzecia umowa podpisana z firmą Ericsson – wcześniejsze dotyczyły dostawy komponentów centralnych sieci rdzeniowej CORE oraz dostawy anten i urządzeń radiowych RAN.

Czym jest sieć LTE450?

Sieć LTE450, działająca na osobnym paśmie częstotliwości 450 MHz, powstaje przede wszystkim z myślą o krytycznej komunikacji w sektorze energetycznym. Zapewni skuteczną i bezpieczną łączność cyfrową, dzięki której PGE Dystrybucja będzie mogła lepiej i bezpieczniej zarządzać produkcją i dystrybucją energii, dbać o ciągłość dostaw i szybciej lokalizować i eliminować awarie.

Zastosowania LTE450 są jednak szersze. Sieć umożliwi także dostęp w czasie rzeczywistym do danych z milionów połączonych urządzeń IoT, oferując jednocześnie usługi szerokopasmowe dla zarządzania siecią i umożliwiając integrację odnawialnych źródeł energii. 

Oczekuje się, że sieć pokryje niemal czterdzieści procent powierzchni Polski, co stanowi znaczący postęp w rozwoju infrastruktury cyfrowej kraju.