Netia Super Vector - szybki Internet po miedzi

Netia rozpoczęła komercyjny pilotaż technologii Super Vector, dzięki której klienci operatora otrzymają dostęp do szybkiego Internetu z wykorzystaniem - na ostatnim odcinku - tradycyjnych kabli miedzianych.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Netia Super Vector - szybki Internet po miedzi

Pod koniec 2018 roku Netia informowała, że znalazła sposób na dostarczenie szybkiego Internetu do lokalizacji, do których ciężko było doprowadzić światłowód. Usługa działała na bazie technologii G.fast w modelu FTTB (światłowód do budynku, a dalej kable miedziane). Dawało to możliwość uzyskania prędkości do 600 Mb/s.

Dalsza część tekstu pod wideo

Teraz Netia poszła o krok dalej. Technologia Super Vector, której komercyjny pilotaż właśnie się rozpoczął, wykorzystuje model FTTC - światłowód dociera do grupy budynków, a one same są podłączone do Internetu kablami miedzianymi. Potencjalne wdrożenie Super Vectora pozwoli operatorowi zwiększyć niskim kosztem na bazie posiadanej infrastruktury zakres usług w obszarach nieobjętych rozbudową do technologii GPON (FTTH) lub GigabitEthernet (ETTH/FTTB).

Jak podaje Netia, maksymalna prędkość ściągania danych (downlink), którą obiecuje dostawca tej technologii, to 300 Mb/s. Dla porównania technologia VDSL2 umożliwia transfer danych z maksymalną prędkością zbliżoną do 100 Mb/s, natomiast ADSL to maksymalnie 20 Mb/s.

Super Vector (inaczaj Vectoring) może być zastosowany na liniach miedzianych o długości do 300 metrów. Osiągniecie maksymalnej przepływności uzależnione jest od długości oraz jakości danej linii miedzianej. Przy gorszych parametrach można liczyć na 150-200 Mb/s.