Maszt Play w Rudce: Zasięg tak, ale nie kosztem mieszkańców (aktualizacja)

W miejscowości Rudka pod Tarnowem, Play ruszył z budową nowej wieży telekomunikacyjnej. Choć zasięg w tej okolicy pozostawia wiele do życzenia, a inwestycja mogłaby poprawić jakość usług telefonicznych i internetowych, to mieszkańcy nie zgadzają się na lokalizację inwestycji. Protestujący twierdzą, że dowiedzieli się o planach budowy dopiero, gdy na pole wjechały koparki, co wywołało spore oburzenie wśród lokalnej społeczności.

Marian Szutiak (msnet)
17
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Maszt Play w Rudce: Zasięg tak, ale nie kosztem mieszkańców (aktualizacja)

Wzrost niezadowolenia mieszkańców

Radio RDN Małopolska zostało poproszone przez zniecierpliwionych brakiem informacji mieszkańców Rudki o interwencję. Marcin Baran, przedstawiciel protestujących, podkreślał, że nie zostali poinformowani ani przez urząd gminy, ani przez starostwo powiatowe o planowanej budowie masztu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Problem, który powstał tak naprawdę w poniedziałek. Z dnia na dzień. Budowa masztu telefonii komórkowej sieci Play w miejscowości Rudka na działce nr 1004. W bliskiej odległości szkoły podstawowej, zabudowań, cmentarza parafialnego, boiska sportowego. Nie dostaliśmy żadnej informacji z urzędu gminy ani ze starostwa powiatowego. Ten maszt naprawdę w tym miejscu jest niewskazany i zrobimy wszystko, żeby do tej inwestycji nie dopuścić.

Marcin Baran, przedstawiciel protestujących mieszkańców Rudki

Mieszkańcy obawiają się, że maszt zagraża ich zdrowiu i niepokoi ich bliskość do instytucji publicznych, które są istotnym elementem życia społecznego.

Maszt Play w Rudce: Zasięg tak, ale nie kosztem mieszkańców (aktualizacja)
Działka 1004 w Rudce

Zasięg jest potrzebny, ale nie w tej lokalizacji

Mieszkańcy Rudki przyznają, że zasięg telefonii komórkowej w tej okolicy jest bardzo słaby, a codzienne problemy z łącznością są powszechne, dlatego nie są przeciwni samej budowie masztów telefonii komórkowej. W opinii protestujących, poprawa zasięgu jest niezbędna, ale warunkiem akceptacji inwestycji jest zmiana lokalizacji masztu na mniej uciążliwą dla okolicznych mieszkańców.

My jako mieszkańcy sołectwa Rudka nie jesteśmy przeciwni budowom masztów telefonii komórkowej, ponieważ zasięg w naszych okolicach jest bardzo kiepski, bardzo słaby. Nie można się dodzwonić, nie można korzystać z sieci internetowej. Natomiast nie w tej lokalizacji i tak bliskiej odległości mieszkańców i instytucji publicznych.

Marcin Baran

To nie pierwszy raz, kiedy temat budowy masztów telefonii komórkowej w Rudce wywołuje kontrowersje. Rok temu miała miejsce podobna sytuacja, gdy mieszkańcy protestowali przeciwko planowanej inwestycji sieci T-Mobile. Wówczas, dzięki interwencji sołtysa, udało się wywalczyć zmianę lokalizacji masztu. Czy tym razem będzie podobne? Czas pokaże.

Aktualizacja: komentarz Play

Operator sieci Play przysłał do redakcji TELEPOLIS.PL obszerny komentarz dotyczący nowej stacji bazowej w Rudce pod Tarnowem. Publikujemy go w całości poniżej.

Misją operatora sieci PLAY jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do nowoczesnych usług poprawiających poczucie bezpieczeństwa i komfort życia mieszkańców na terenie całego kraju - w tym w gminie Wierzchosławice. W tym celu realizujemy jeden z największych programów inwestycyjnych w branży telekomunikacyjnej w Polsce w ostatnich latach, budując średnio około tysiąca nowych inwestycji rocznie.

Stacja bazowa w miejscowości Rudka w znaczący sposób poprawi dostęp do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych zarówno dla mieszkańców jak i podróżnych poruszających się po autostradzie A4. Należy także podkreślić, że budowa stacji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, bowiem każda stacja bazowa odbiera miesięcznie od kilkuset do nawet kilku tysięcy połączeń z nr alarmowymi, realizowanych bezpłatnie z urządzeń różnych operatorów.

Wszystkie stacje bazowe telefonii komórkowej, w myśl obowiązujących przepisów zaliczane są do tzw. inwestycji celu publicznego. Jest to szczególna kategoria inwestycji realizujących określoną funkcję społeczną, do których należą obok infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. takie obiekty jak drogi publiczne, linii energetyczne, czy infrastruktura służąca zaopatrzeniu ludności w wodę. Podobnie jak pozostałe elementy infrastruktury technicznej, stacje bazowe, aby móc dostarczać usługi mieszkańcom lokalizowane są w obszarach, gdzie ludzie mieszkają, pracują lub przez które podróżują.

Proces planowania sieci stacji bazowych wymaga specjalistycznej analizy, uwzględniających szereg czynników indywidualnych dla każdej lokalizacji, jak ukształtowanie terenu i ewentualne przeszkody, gęstość zaludnienia, lokalizacje szlaków komunikacyjnych czy też możliwości techniczne wybudowania i przyłączenia wieży w danej lokalizacji. Budowa stacji bazowej w Rudce otrzymała decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz prawomocne i ostateczne pozwolenie na budowę – o czym informowały mieszkańców odpowiednie jednostki samorząd terytorialnego. Inwestor planuje zakończenie prac budowalnych w I kwartale br.

Stacje bazowe operatora PLAY spełniają wszystkie określone prawem i normami wymogi w zakresie bezpieczeństwa budowlanego obiektu oraz najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa. Są przystosowane do sprostania niekorzystanym warunkom atmosferycznym, takim jak burze, wichury czy opady śniegu lub oblodzenia. Spełniają także wszystkie wymogi bezpieczeństwa w zakresie instalacji elektrycznej, co jest potwierdzane przez służby energetyczne. Należy dodać, że w Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla swojego otoczenia.

Stacje bazowe telefonii komórkowej powstają także bezpośrednio na, lub w pobliżu, budynków szpitali, przychodni, szkół, urzędów czy też innych obiektów użyteczności publicznej. Spełniają określone prawem procedury i normy bezpieczeństwa, zarówno w zakresie planowania przestrzennego jak i prawa budowlanego oraz ochrony środowiska naturalnego -w tym emisji PEM. Podkreślić należy, że każda stacja bazowa przechodzi przed uruchomieniem badanie w zakresie bezpieczeństwa emisji PEM, realizowane przez akredytowane laboratorium.

Obowiązujące w Polsce normy pól elektromagnetycznych dla stacji bazowych wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia i są takie same jak w większości państw europejskich i świata. Oparte są one o zalecenie Rady Europejskiej 1999/519/EC oraz wytyczne ICNIRP (Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym), zaktualizowane w 2020 r. Co istotne, normy te muszą być bezwzględnie dotrzymane we wszystkich miejscach dostępnych dla ludności, co jest sprawdzane właśnie w ramach pomiarów realizowanych obowiązkowo dla każdej stacji bazowej przez laboratoria akredytowane, a także może być zawsze przedmiotem kontroli w ramach pomiarów prowadzonych przez uprawnione organy państwowe, o której to kontroli operator nie jest wcześniej informowany. Raport z przeprowadzonych pomiarów PEM dla planowanej stacji bazowej będzie także publicznie dostępny dla każdego w ogólnopolskiej bazie danych SI2PEM.gov.pl. Wyniki prowadzonych w Polsce pomiarów jednoznacznie wskazują na dotrzymywanie przez operatorów sieci ruchomych obowiązujących limitów PEM. Oznacza to m.in., że wpływ stacji bazowej na otoczenie ogranicza się do najbliższej odległości od anteny – na wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów nad poziomem gruntu.

Paweł Antończyk, Ekspert ds. Public Affairs, P4 Sp. z o.o.