Polski Światłowód Otwarty zwiększył zasięg. Przybyło 40 tys. adresów
Polski Światłowód Otwarty jak co miesiąc, także i w marcu rozbudowywał zasięg swojej sieci optycznej. Tym razem prace dotyczyły głównie modernizacji sieci HFC do standardu FTTH, choć nie zabrakło także całkiem nowych przyłączeń.

W marcu 2024 r. w zasięgu sieci optycznej Polskiego Światłowodu Otwartego znalazło się 6354 nowych gospodarstw domowych z 24 miejscowości. Najwięcej nowych adresów zostało dodanych w Warszawie (1143), Łodzi (1125) i Wrocławiu (914).
Nowa sieć została wybudowana w następujących miejscowościach:



- Bytom
- Chorzów
- Dąbrowa Górnicza
- Gdańsk
- Gdynia
- Głogów
- Katowice
- Kielce
- Kołobrzeg
- Kraków
- Lublin
- Łódź
- Nowy Sącz
- Parczew
- Pułtusk
- Ruda Śląska
- Rumia
- Sosnowiec
- Szczecin
- Warszawa
- Wrocław
- Zabrze
- Zielona Góra
- Żory
Operator przeprowadził również modernizację sieci HFC do standardu FTTH w 32 387 gospodarstwach domowych. Tym samym Polski Światłowód Otwarty zwiększył zasięg swojej sieci światłowodowej o blisko 40 tys. gospodarstw domowych. Dla porównania miesiąc wcześniej zasięg PŚO zwiększył się o blisko 22 tys. gospodarstw domowych.
Czym jest Polski Światłowód Otwarty?
Polski Światłowód Otwarty (PŚO) to hurtowy operator oferujący operatorom detalicznym w Polsce otwarty dostęp do optycznej sieci szerokopasmowej. Spółka wystartowała w marcu 2023 r. Przejęła wtedy aktywa sieci HFC należącej do UPC Polska, co zapewniło jej zasięg 3,7 mln gospodarstw domowych. Spółkę stworzył Play wraz z grupą InfraVia Capital Partners, dzieląc się z nią udziałami w PŚO po 50%.
Do 2028 roku Polski Światłowód Otwarty planuje wybudować 2 mln nowych łączy, by docelowo swoim zasięgiem objąć ponad 6 mln gospodarstw domowych.
Proces rozbudowy i modernizacji sieci realizowany jest w standardzie XGS-PON. Dzięki niej operatorzy korzystający z sieci PŚO będą mogli oferować sprzedaż usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gb/s.