DAJ CYNK

Roaming UE – co się zmieni od 1 lipca?

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Roaming UE zmiany od 1 lipca 2022

1 lipca 2022 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące roamingu na terenie Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Podczas podróży po tych państwach będziemy nadal mogli korzystać z telefonu komórkowego jak w domu, ale będzie też kilka zmian.

Już jutro, 1 lipca 2022 roku, wejdzie w życie nowe ulepszone rozporządzenie w sprawie roamingu UE. Przedłuża ono do 2032 roku możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju. Dzięki temu podróżni w Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z Internetu bez dodatkowych opłat, z  zastrzeżeniem uczciwego korzystania z usług roamingu oraz możliwości zastosowania odstępstwa w celu zachowania zrównoważonego charakteru opłat krajowych. Korzystanie z roamingu ma się stać jeszcze wygodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej za granicą jak w kraju. Dzięki nowym przepisom ma się poprawić także dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, będą musiały być podane w jasny sposób.

Dzięki unijnemu rozporządzeniu w sprawie roamingu wszyscy odnieśliśmy korzyści z roamingu po cenach krajowych. Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać Internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejnych dziesięć lat.

– powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej

Czy pamiętają Państwo, kiedy podczas podróży po Europie musieliśmy wyłączać opcje transmisji danych, aby uniknąć ogromnych rachunków za roaming? Dziś to jest już historia. I zamierzamy utrzymać ten stan rzeczy przez co najmniej 10 lat. Większa szybkość, większa przejrzystość: nieustannie poprawiamy jakość życia obywateli UE.

– dodał Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego

Większa prędkość mobilnego Internetu podczas podróży

Konsumenci będą mieli teraz prawo do takiej samej jakości mobilnego Internetu za granicą, jak w kraju. Operatorzy świadczący usługi łączności ruchomej powinni zapewnić konsumentowi możliwość korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych sieci 5G, jeżeli są one dostępne w miejscu docelowym, które konsument odwiedza. Informacje na temat dostępności sieci powinny się znajdować w umowach o świadczenie usług telefonii komórkowej oraz na stronach internetowych operatorów.

Zapobieganie nieoczekiwanym ukrytym opłatom

Kiedy konsumenci podróżują samolotami lub statkami, telefony komórkowe mogą automatycznie łączyć się z siecią pokładową zapewnianą przez satelity. Korzystanie z usług łączności ruchomej świadczonych za pośrednictwem sieci nienaziemnych może podlegać bardzo wysokim opłatom. Nowe przepisy dotyczące roamingu zobowiązują operatorów do ochrony konsumentów i powiadamiania ich, w przypadku gdy telefony przechodzą na sieci nienaziemne. Operatorzy powinni ponadto automatycznie przerywać świadczenie usług łączności ruchomej, jeżeli opłaty za te usługi świadczone za pośrednictwem sieci nienaziemnych osiągną 50 euro lub inny z góry określony limit. Operatorzy mogą oferować również dodatkowe usługi, takie jak możliwość rezygnacji z roamingu w samolotach i na statkach.

Więcej informacji dla podejmowania lepszych wyborów

Konsumenci powinni mieć możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z usług, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. W przypadku podróży za granicę połączenie z działem obsługi klienta, infolinią linii lotniczych czy towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysyłanie wiadomości tekstowych w celu wzięcia udziału w konkursach lub wydarzeniach mogą być droższe niż w kraju. Operatorzy muszą zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Operatorzy powinni przekazywać konsumentom te informacje za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE, a także w umowach o świadczenie usług.

112 – komunikacja w sytuacjach nadzwyczajnych

Nowe przepisy dotyczące roamingu mają zapewnić, by obywatele znali jednolity unijny numer alarmowy 112, z którego mogą korzystać w dowolnym miejscu w UE w celu skontaktowania się z służbami ratunkowymi. Od czerwca 2023 roku operatorzy powinni wysyłać automatyczne wiadomości swoim klientom podróżującym za granicę z informacją o dostępnych alternatywnych sposobach kontaktu z służbami ratunkowymi, takich jak komunikacja tekstowa w czasie rzeczywistym lub aplikacje alarmowe. Obywatele, którzy nie są w stanie wykonywać połączeń głosowych, mogą korzystać z tych alternatywnych sposobów.

Niższe ceny między operatorami

W nowym rozporządzeniu w sprawie roamingu określono niższe opłaty hurtowe, czyli koszty ponoszone przez operatorów w związku z korzystaniem z sieci za granicą w celu świadczenia usług na rzecz swoich klientów przebywających za granicą. Pułapy opłat hurtowych ustala się na poziomach, które umożliwiają operatorom utrzymanie i odzyskanie kosztów świadczenia usług roamingu na rzecz konsumentów po cenach krajowych:

  •  w zakresie transmisji danych w nowym rozporządzeniu określono następujące pułapy hurtowe: 2 euro/GB w 2022 roku, 1,8 euro/GB w 2023 roku, 1,55 euro/GB w 2024 roku, 1,3 euro/GB w 2025 roku, 1,1 euro/GB w 2026 roku i 1 euro/GB począwszy od 2027 roku,
  • za połączenia głosowe: 0,022 euro/min w latach 2022–2024 i 0,019 euro/min od 2025 roku,
  • za wiadomości tekstowe: 0,004 euro/SMS w latach 2022–2024 i 0,003 euro/SMS od 2025 roku.

Niższe opłaty hurtowe oznaczają korzyści dla konsumentów, ponieważ powinny zapewnić wszystkim operatorom możliwość oferowania konkurencyjnych umów roamingowych zgodnie z zasadą korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju.

Zobacz: Orange zmienia cennik: zwiększa limity, obniża opłaty
Zobacz: Plus weryfikuje opłaty. Zmiany już od lipca
Zobacz: Play zmienia cennik. Abonenci się ucieszą

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Komisja Europejska