Revolut: Polska jest czwarta, Rumunia ma więcej
Revolut obchodzi dziś siódme urodziny, pochwalił się też przekroczeniem liczby 20 milionów klientów. Fintech podał również ciekawe statystyki dotyczące użytkowników w różnych krajach.

Revolut powstał w Londynie w 2015 roku, przy czym angielska Wikipedia podaje, że był to 1 lipca. Fintech w swoim komunikacie prasowym poinformował jednak, że świętuje swoje siedmiolecie właśnie dziś, 15 lipca. Od startu Revolut zdobył 20 milionów klientów indywidualnych, a każdego miesiąca wykonują oni z pomocą aplikacji ponad 250 milionów transakcji.
Założycielami fintechu byli Rosjanin Nikołaj Storonski oraz Ukrainiec Wład Jacenko. Pochodzenie szefów firmy oraz ich koneksje biznesowe były źródłem wielu kontrowersji – Revolut był oskarżany m.in. o to, że wśród inwestorów znalazł się fundusz z udziałami Gazpromu. Po wybuchu wojny na Ukrainie Revolut robił jednak wiele, by pomóc uchodźcom i poszkodowanym w wyniku ataku.



Na początku Revolut realizował wyłącznie przelewy zagraniczne z wymianą walut. Dziś jego klienci korzystają z dziesiątek produktów, z bankowymi i ubezpieczeniowymi włącznie. Usługi fintechu są już dostępne w 36 krajach, ale niebawem pojawić się mają na kolejnych rynkach, m.in. w Meksyku, Indiach i Brazylii. W Polsce Revolut pojawił się oficjalnie z ofertą w marcu 2018 roku. Obecnie działa u nas jako Revolut Bank z bankową licencją Banku Litwy.
Główna siedziba firmy znajduje się w Wielkiej Brytanii, a jej działalność regulowana jest przez brytyjskiego regulatora rynku, Financial Conduct Authority.
Revolut lubi Polskę, co objawia się tym, że nasz kraj był jednym z pierwszych rynków, na którym fintech wdrażał wiele swoich nowości. Jak się jednak okazuje, Polacy nie należą do ścisłej czołówki, jeżeli chodzi o liczbę klientów firmy.
Pięć największych rynków Revolut wg. liczby klientów to:
- Wielka Brytania – macierzysty rynek fintechu gdzie z aplikacji korzysta 4,8 mln klientów. Średni wiek klienta na Wyspach to 39 lat, 11% klientów jest w wieku ponad 55 lat.
- Rumunia - 2 mln klientów. Z 420 tys. klientów mieszkających w Bukareszcie, stolica Rumunii plasuje się na 1 miejscu w UE i na 2 na świecie (po Londynie) wśród miast z największą liczbą klientów fintechu. Co trzeci mieszkaniec Bukaresztu w wieku produkcyjnym ma konto Revolut.
- Irlandia - 1,9 mln klientów. Co trzeci spośród 5 mln Irlandczyków (co druga osoba dorosła posiadająca smartfon) korzysta z usług fintechu. W tym kraju słowo Revolut często używane jest jako czasownik i oznacza płacenie
- Polska - 1,7 mln klientów. Po tym jak Revolut uruchomił darmowe konta dla uchodźców z Ukrainy, w Polsce korzysta z nich regularnie już ponad 50 tys. osób (w całej UE już ponad 170 tys. uchodźców)
- Francja - 1,5 mln klientów. Revolut udostępnił niedawno we Francji lokalne numery IBAN, chce oferować konta w pełni dostosowane do lokalnych potrzeb klientów.
Obecnie Revolut zatrudnia już ponad 5 tys. osób, w tym ponad 1000 w Polsce i wciąż rekrutuje. W ostatnim czasie fintech otworzył nowe biura m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Madrycie, Barcelonie, Paryżu, Mexico City, Budapeszcie, Berlinie i Bukareszcie. Otwarcie dwóch kolejnych biur w Mumbaju i Bengaluru (te dwa indyjskie miasta zamieszkuje łącznie 33 mln mieszkańców) zaplanowane jest jeszcze w tym roku.
Zobacz: Revolut Bank. Może tego nie wiesz, ale jesteś ich klientem
Zobacz: Revolut i PKO BP będą konkurować. Nowość ruszyła