Tauron rozbudowuje światłowód i chwali się nowym wynikiem

Już 10 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z superszybkiego internetu na sieci Tauron wybudowanej w ramach III konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Daje to dostęp do sieci z prędkością od 100 Mb/s do 1000 Mb/s dla gospodarstw domowych leżących na terenach wykluczonych cyfrowo.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Tauron rozbudowuje światłowód i chwali się nowym wynikiem

Tauron regularnie donosi o postępach w rozbudowie swojej sieci w programie POPC. Docelowo łączna liczba przyłączy telekomunikacyjnych, gotowych do świadczenia usług w „białych plamach” przekroczy 102 tysiące. Z tego obecnie na podłączenie usług o przepływności minimum 100 Mb/s gotowych jest blisko 58 tys. adresów. Teraz firma podała kolejne dane – o realnym wdrożeniu szybkiego internetu.

Dalsza część tekstu pod wideo

W czerwcu 2021 roku Tauron rozpoczął sprzedaż telekomunikacyjnych usług hurtowych i po 14 miesiącach, dzięki światłowodom firmy z superszybkiego internetu korzysta już 10 000 gospodarstw domowych

Rezultat ten udało się osiągnąć dzięki współpracy z operatorami świadczącymi usługi detaliczne na sieci Taurona i są to: Orange Polska, UPC Polska, Netia, Vectra, RFC, Multi-Net Infrastruktura, BESTCONNECT, SIECI ŚWIATŁOWODOWE, BRK NETWORK DEVICES, ClimaxNet, Dolnet Group, FiberLink, I.B.S. Elektronics, Ilios-System, MultimediaHD, NetGate, STIMO oraz STRONG-PC.

Do tej pory Tauron zawarł  52 umowy ramowe POPC z operatorami detalicznymi, a 18 z nich już aktywowało usługi BSA. W przypadku pozostałych operatorów trwa proces przygotowania technicznego i organizacyjnego do świadczenia usług aktywnych i pasywnych.

Budowa sieci POPC przez Tauron nadal trwa. Firma zakończyła dotychczas budowę czterech z siedmiu wygranych obszarów konkursowych. Pozostałe obszary mają być oddane do końca 2022 roku.

Realizowany przez Tauron projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. Operator koncentruje swoją działalność w południowej Polsce.