Microsoft miał chytry plan: łatwe rozkładanie dużego smartfonu
Microsoft się poddał. Nie zanosi się na to, by na rynek trafił kolejny smartfon z okienkiem w logo. Szkoda, bo Surface Duo 3 mógł zrobić małą rewolucję.

Microsoft próbował swoich sił na rynku smartfonów z Androidem i mał do tego ciekawe podejście – składany smartfon Surface Duo z 2019 roku i Surface Duo 2 z 2021 budziły sporo emocji. Jednak emocje nie wystarczą, by produkt utrzymał się na rynku. Oba modele okazały się – nomen omen – klapą.
Tak miał wyglądać Surface Duo 3
Wiosną 2023 dział odpowiedzialny za sprzęt został zmniejszony, co było równoważne z końcem prac nad kolejnym smartfonem. Szkoda, bo Surface Duo 3 w końcu miał mieć elastyczny ekran i zewnętrzny ekran okładki, podobnie jak „Foldy” Samsunga, OnePlusa i innych. Warto przypomnieć, że poprzednie Surface Duo miały po prostu dwa ekrany połączone zawiasem.



Dzięki ilustracjom z patentu, jaki zdobył Microsoft, wiemy, że Surface Duo 3 miał się wyróżniać nie tylko elastycznym, dużym ekranem. Ponadto jego obudowa miała mieć dołączaną stopkę. Przy czym nie miała to być prosta nóżka, ale całkiem złożony mechanizm magnetyczny.
W pozycji złożonej stopka miałaby wyrównać powierzchnię obudowy z prostokątną wyspą z aparatem głównym. Rozłożenie jej miało wymagać przesunięcia jej w bok, w kierunku zawiasu. Ten ruch miał też zwolnić blokadę, trzymającą smartfon w pozycji złożonej i ułatwić jego rozłożenie. Ta funkcja zachwyciłaby osoby, które mają problemy ze składanymi smartfonami, w tym osoby o zmniejszonej sprawności manualnej.
Ponadto ruch ten ma spowodować automatyczne rozłożenie stopki. Następnie inny zestaw magnesów miał ją zabezpieczyć w taki sposób, by stabilnie trzymała obie połowy obudowy. Zaznaczony na ilustracjach z patentu przełącznik magnetyczny miałby też wybudzać smartfon. Łatwo wyobrazić sobie, że Surface Duo 3 dałoby się rozłożyć jedną ręką.
Niestety, ten produkt nie trafi na rynek, więc już nie dowiemy się, jak projektanci z Microsoftu wyobrażali sobie tę stopkę.