Doczekaliśmy się. Pierwsza gazeta stworzona w całości przez AI
Czyżby nadszedł ten czas, że sztuczna inteligencja będzie pisała dla nas codzienną prasę? Włoska gazeta Il Foglio poinformowała o stworzeniu pierwszego na świecie numeru, który w całości przygotowany został przez AI.

Jak twierdzi redaktor naczelny gazety, Claudio Cerasa, inicjatywa Il Foglio, który uchodzi na konserwatywno-liberalny dziennik, jest częścią trwającego miesiąc eksperymentu dziennikarskiego "nasz sposób pracy i nasze dni". Celem tego działania, jak można się domyślić, jest pokazanie wpływu technologii i sztucznej inteligencji na nasz sposób pracy i życia codziennego.
Czterostronicowy numer Il Foglio został dołączony w formacie wielkoformatowym do normalnego wydania gazety i jest dostępny zarówno w kioskach, jak i w internecie. Na pierwszej stronie znajdziemy artykuł o Trumpie, i kolumnę o Putinie. Na drugiej i trzeciej przywita nas artykuł o włoskiej gospodarce oraz historia o tym, jak Europejczycy uciekają od stałych związków. Najciekawsza jednak może wydać się strona ostatnia, która zawiera listy od czytelników. Są to treści wygenerowane przez AI, w których pada najważniejsze pytanie: "Czy AI uczyni ludzi bezużytecznymi w przyszłości?" W odpowiedzi, także wygenerowanej przez sztuczną inteligencję, dostajemy całkiem ciekawą odpowiedź: "AI to wspaniała innowacja, ale nie wie jeszcze jak zamówić kawę, nie myląc cukru".



To pierwsza na świecie gazeta codzienna w kioskach, stworzona całkowicie przy użyciu sztucznej inteligencji. AI odpowiada za wszystko. Za teksty, nagłówki, cytaty, podsumowania. A czasem nawet za ironię.
Ale to nie oznacza, że dziennikarze byli całkowicie zbędni. Ich rola ograniczała się do "zadawania pytań sztucznej inteligencji i odczytywania odpowiedzi".
Trzeba przyznać, że AI wypadła całkiem nieźle w swojej roli. Artykuły były ustrukturyzowane jak trzeba, bez oczywistych błędów gramatycznych. Jednak żaden z artykułów nie cytował bezpośrednio żadnych osób.
Eksperyment odbywa się w momencie, kiedy organizacje informacyjne na całym świecie zmagają się z tym, jak należy wdrażać sztuczną inteligencję. Na poczatku marca, nawet The Guardian poinformował, że BBC News wykorzysta AI do zapewnienia czytelnikom bardziej spersonalizowanych treści.