Jim Keller łączy siły z byłmi intelowcami. Celem rozwój RISC-V

Czy czeka nas przełom na rynku sztucznej inteligencji? Nie chodzi jednak o NVIDIĘ, AMD czy Intela, a zupełnie nowego gracza.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jim Keller łączy siły z byłmi intelowcami. Celem rozwój RISC-V

Jim Keller, legenda projektowania procesorów i CEO w Tenstorrent, ogłosił, że dołączył do zarządu AheadComputing - startupu, który opracowuje nowatorskie układy RISC-V. Firma ta założona została przez weteranów z Intela, odpowiedzialnych za tworzenie przełomowych architektur CPU.

Dalsza część tekstu pod wideo

RISC-V ma duży potencjał, ale i ogromne braki względem x86 i ARM

Założyciele AheadComputing to byli członkowie Advanced Architecture Development Group (AADG) w Intelu, odpowiedzialni za rozwój wielu generacji procesorów do komputerów stacjonarnych, laptopów i serwerów. Specjalizowali się w mikroarchitekturze CPU, kontrolerach pamięci oraz wydajności obliczeniowej, w tym w obciążeniach związanych ze sztuczną inteligencją (AI) i uczeniem maszynowym.

Z uwagi na doświadczenie zespołu oraz zaangażowanie Jima Kellera, AheadComputing prawdopodobnie skupi się na rozwiązaniach dla AI i HPC oraz wspieraniu rozwoju IP. Celem startupu jest opracowanie rdzeni CPU o wyjątkowej wydajności per rdzeń, co stanowi kluczowy kierunek rozwoju dla wszystkich głównych producentów, w tym Apple, AMD, Intela i Qualcomma.

Na początku lutego AheadComputing ogłosiło, że uzyskało 21,5 miliona dolarów w ramach pierwszej rundy finansowania na rozwój nowej architektury mikroprocesora przeznaczonego do pracy z AI, chmury obliczeniowej oraz urządzeń brzegowych. Wśród inwestorów znalazło się m.in. Eclipse Ventures, Maverick Capital, Fundomo oraz EPIQ Capital Group.

Pozyskane fundusze pozwolą na rozbudowę zespołu inżynierskiego i przyspieszenie prac nad kluczową technologią. Obecnie w AheadComputing pracuje około 40 osób. To konieczne, bowiem chociaż w RISC-V drzemie potencjał, to standard ten nadal ma duże braki względem x86 czy ARM.