DAJ CYNK

NASA pokazuje niesamowitą fotografię. Czegoś takiego jeszcze nie było

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarczył naukowcom zestaw fotografii powierzchni planety. Zdjęcia są tak dokładne, że badaczom udało się stworzyć dokładny profil chemiczny planety.

W następnym miesiącu minie rok od momentu, w którym Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Instrument optyczny dotarł na swoje miejsce docelowe i już od lipca przesyła pierwsze, zapierające dech w piersiach fotografie. Tym razem dokonano czegoś nadzwyczajnego. Teleskop dostarczył tak dokładnych zdjęć, że naukowcy byli w stanie określić profil molekularny egzoplanety.

Mowa tu o planecie WASP-39 b, znanej również jako "gorący Saturn" ze względu na swój rozmiar podobny do szóstej planety od Słońca. Wspomniana egzoplaneta jest gazowym olbrzymem i znajduje się około 700 lat świetlnych od Ziemi.

Po dokładnym zbadaniu fotografii dostarczonych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, stwierdzono, że WASP-39 b zawiera dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenek węgla, parę wodną, sód i potas. Jest to nie tylko pierwsze wykrycie dwutlenku siarki w atmosferze egzoplanety, ale także pierwszy bezpośredni znak aktywnej chemii. Cząsteczka ta powstaje w wyniku reakcji chemicznych wyzwalanych przez światło gwiazdy macierzystej. Nie wykryto tam z kolei metanu ani siarkowodoru.

JWST wykrywa i rozpoznaje związki chemiczne poprzez obserwację widma planety, widocznego na tle gwiazdy macierzystej. Substancje chemiczne pochłaniają różne długości fal światła w różnym stopniu. Zatem dokładnie analizując światło, naukowcy mogą stwierdzić, jakie cząsteczki występują w atmosferze. Dzięki temu, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba doskonale działa w podczerwieni, jest on w stanie uchwycić szczegóły, które inne instrumenty optyczne mogły przegapić.  

Zobacz: Baza na Księżycu jeszcze w tej dekadzie? NASA odkrywa karty
Zobacz: W Kosmos i z powrotem w jedną chwilę? Europa ma plan

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA