DAJ CYNK

NASA wyśle cię na Księżyc. Masz czas do 15 marca

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Jeszcze w tym roku na Księżycu wyląduje kolejny łazik NASA. Wraz z nim na powierzchnię Srebrnego Globu może trafić twoje imię.

Ostatnie lata pokazały, jak istotny dla NASA jest Księżyc. Amerykańska agencja planuje po ponad pięćdziesięciu latach ponownie wysłać człowieka na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi. Zanim to jednak nastąpi, dokładnie zbadają Księżyc w poszukiwaniu surowców. Ma im w tym pomoc łazik VIPER.

NASA wyśle na Księżyc twoje imię

Pod koniec poprzedniego roku NASA udostępniła film, w którym informowała o planach na 2024 rok. Spośród kilkunastu pozycji, wiele skupiało się wokół badań Księżyca, pokazując, jak ważny jest to dla nich cel. Jednym z programów, które zostaną zrealizowane pod koniec tego roku, jest VIPER, czyli księżycowy łazik, który zostanie wysłany w okolice południowego bieguna, by szukał śladów wody i substancji lotnych.

Jednak to nie wszystko, gdyż wraz z projektem VIPER, NASA chce wysłać na Księżyc imiona wszystkich chętnych. Żeby wziąć udział w zabawie, wystarczy wejść na tę stronę agencji i zarejestrować swoje imię wraz z kodem PIN. Po wykonaniu tego zostanie wygenerowana karta pokładowa z podanymi wcześniej danymi. Akcja potrwa do 15 marca.

Dzięki misji VIPER będziemy badać i eksplorować części powierzchni Księżyca, w których nikt wcześniej nie był, a dzięki tej kampanii zapraszamy świat do wzięcia udziału w tej ryzykownej, ale satysfakcjonującej podróży

- Nicola Fox, zastępca administratora ds. Misji Naukowych NASA, stwierdziła w oświadczeniu.

W założeniu misja potrwa 100 dni, w trakcie których łazik przemierzy kilka mil po ciemnej stronie Księżyca, aby pobrać próbki do badań. Ta kampania przypomina inne projekty NASA, które umożliwiły dziesiątkom milionów ludzi wysłanie imion i nazwisk w przestrzeń kosmiczną razem z Artemis I, kilkoma statkami kosmicznymi na Marsa oraz nadchodzącą misją Europa Clipper. Czerpie to z długiej tradycji agencji w zakresie wysyłania inspirujących wiadomości na statkach kosmicznych, które badały nasz Układ Słoneczny i nie tylko.

Zobacz: Jak szybki jest wiatr na Jowiszu? Dla człowieka o wiele za szybki
Zobacz: Na Marsie padł rekord. Zaważył jeden metr

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA