Naukowcy z kosmiczną zagadką. Tego nie powinno tam być
Początki Wszechświata, choć od lat zapisywane są w podręcznikach jako pewnik, wciąż posiadają trochę znaków zapytania. Czasem udaje nam się znaleźć na nie odpowiedzi, ale czasem w ich poszukiwaniu natrafiamy na kolejne pytania.

13,8 miliarda lat temu – to właśnie wtedy według badaczy miał nastąpić Wielki Wybuch, po którym zaczął rozwijać się znany nam Wszechświat. Dopiero co jednak niektórzy naukowcy wskazywali, że być może podstawy działania tej przestrzeni są zupełnie inne niż nam się wydawało. Teraz kolejne odkrycie uderza w podstawy tego co wiemy o kosmosie. Nikt bowiem do tej pory nie spodziewał się, że na bardzo wczesnym etapie powstania Wszechświata spotkamy ultramasywną galaktykę spiralną.
Pradawny smok
Obiekt ten pojawił się prawdopodobnie raptem miliard lat po powstaniu Wszechświata. Do tej pory uważano, że na uformowanie się takich obiektów potrzeba było więcej czasu. Nowo odkryty obiekt nazwano Zhúlóng, od chińskiego mitu o Smoku Pochodni. Warto jednak podkreślić, że materiał ten jest jeszcze w formie preprintu, przed recenzją i właściwą publikacją.



Jak wskazuje zespół z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii, Zhúlóng jest niezwykle dojrzałą galaktyką, która pojawiła się dość szybko po Wielkim Wybuchu. Do tej pory wiadomo było, że galaktyki spiralne są coraz rzadsze im bliżej początku Wszechświata. Do tego praktycznie nie występowały poniżej granicy 11,5 miliarda lat temu, a zatem ponad 2,3 miliarda po Wielkim Wybuchu. Aż do teraz.
Najmłodszy taki obiekt
Zhúlóng został odkryty przypadkowo w danych zebranych przez kosmiczny teleskop Jamesa Webba w ramach przeglądu PANORAMIC, cyklu obserwacji mającego na celu badanie galaktyk w Kosmicznym Świcie, pierwszym miliardzie lat po Wielkim Wybuchu – opisuje odkrycie portal sciencealert.com. Co prawda to nie jedyny obiekt odkryty w ramach tego badania, ale Smok Pochodnia ma być wyjątkowy. Wszystko właśnie przez jego bardzo dojrzałą konstrukcję w tak wczesnym etapie rozwoju Wszechhświata.
Jej rozmiar to około 62 000 lat świetlnych średnicy, a jej masa porównywana jest do Drogi Mlecznej (która jest prawie dwa razy większa pod kątem średnicy). W środku znajduje się czarna dziura. Wszystkie dane wskazują, że galaktyka ta przeszła już przez okres formowania się i posiada spokojną, dobrze zdefiniowaną strukturę. Jeśli obserwacje i obliczenia okażą się poprawne, Zhúlóng otrzyma miano najwcześniej powstałej galaktyki spiralnej. Przynajmniej do następnego takiego odkrycia.