DAJ CYNK

SpaceX podpisuje z NASA umowę na loty kosmiczne

Henryk Tur

Kosmos

To wielki dzień zarówno dla SpaceX, jak i NASA. Amerykańska agencja kosmiczna podpisała z firmą Elona Muska umowę na przeloty astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Oznacza to, że Amerykanie będą intensywniej rozwijać swój program kosmiczny.

Jak pamiętamy, w maju statek kosmiczny Crew Dragon wykonał pierwszy komercyjny transport ludzi na ISS. Od tego czasu SpaceX wysyła hurtowo satelity Starlink na orbitę, a także szykuje się do drugiej komercyjnej misji na Stację Kosmiczną. NASA doszła w końcu do wniosku, że można całkowicie zaufać propozycjom Elona Muska i zdecydowała na podpisanie stałej umowy na przeloty kosmiczne z astronautami na pokładzie. Oczywiście przyczyniła się do tego udana misja Crew-1 w maju oraz szczęśliwy powrót astronautów na Ziemię.

Administrator NASA, Jim Bridenstine, obwieścił światu:

Jestem niezwykle szczęśliwy, mogąc ogłosić, że wracamy do regularnych lotów ludzi w kosmos. Zarówno start, jak i koniec każdego lotu będą odbywać się na amerykańskiej Ziemi i przy użyciu amerykańskich technologii, rakiet oraz pojazdów kosmicznych. Ta umowa to kamień milowy w rozwijaniu programu kosmicznego oraz komercyjnej współpracy obu stron

 

Zobacz: NASA i SpaceX szykują drugą załogową misję Crew Dragon na ISS

Elon Musk z kolei powiedział, że umowa z NASA jest bardzo motywująca i przybliża jego wizję, w której ludzie ponownie stają na Księżycu oraz w końcu docierają do Marsa. Jak na razie do misji związanych z ISS używany będzie znany nam "zestaw", czyli rakieta Falcon 9 wraz ze statkiem kosmicznym Crew Dragon. Był to pierwszy od wielu lat start rakiety z ludźmi z terytorium USA. Jak pokazuje to umowa, nastąpią kolejne, a SpaceX słusznie inwestowało w rozwój swojego programu Comemrcial Crew, czyli płatnych lotów w kosmos.

A czy uda się dolecieć aż na Księżyc, o Marsie nie mówiąc? Cóż, Musk już pokazał, że potrafi zmienić swoje marzenia w rzeczywistość, więc kto wie?

Zobacz: NASA: Voyager 2 znów online, antena w Australii po remoncie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: Neowin