DAJ CYNK

W Polsce znaleziono ślady największej, europejskiej jaszczurki

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Żółtopuzik

Polska była ostatnim, odkrytym do tej pory miejscem, gdzie żyła gigantyczna, beznoga jaszczurka. To największy tego typu okaz, którego udało się nam odkryć. Odkrycia dokonali paleontolodzy, wśród których byli także przedstawiciele PAN.

2 metry długości – nawet tyle mogła mierzyć beznoga jaszczurka Pseudopus pannonicus. Gad żył między innymi na terenach obecnej Polski – w naszym kraju znaleziono zarówno najstarszy jak i najmłodszy znany okaz. Co ciekawe, kuzyna tej jaszczurki, żółtopuzika bałkańskiego, nadal można spotkać właśnie na Bałkanach, ale też Bliskim Wschodzie. To obecnie największa żyjąca w Europie jaszczurka. Z kolei opisywanego żółtopuzika pannońskiego można było spotkać w Polsce między 15 a 2 mln lat temu.

Największa jaszczurka Europy

Żółtopuzik pannoński był znacznie większy od swojego kuzyna, który potrafi osiągać około 120 centymetrów długości. Rozmiary gada, który wyginął miliony lat temu, były naprawdę imponujące jak na jaszczurkę. Ale poza kwestią długości, która potrafiła dobijać do dwóch metrów, gatunek ten nie różnił się zbytnio od swojego bałkańskiego kuzyna. 

Brak nóg nie przeszkadzał jaszczurce w rozpowszechnieniu się na terenie Starego Kontynentu. Gadowi zaszkodził dopiero chłodniejszy klimat i duże zmiany środowiskowe związane z epoką wczesnego plejstocenu (tzw. epoka lodowcowa). Jak wskazują naukowcy, którzy stoją za nowymi odkryciami, obecność na terenie Polski zarówno najstarszych jak i najmłodszych szczątek tego gatunku dostarcza nowych implikacji na temat jego pochodzenia.

Sam Pseudopus pannonicus nie jest nowym odkryciem – po raz pierwszy opisano go w 1911 roku, ale dopiero w ostatnich latach udało się pozyskać więcej informacji na jego temat. Sporo najnowszej wiedzy na temat tego gada pochodzi ze skamieniałości pochodzących głównie z Polski oraz częściowo także z Węgier. W skład odnalezionych śladów wchodzą między innymi dobrze zachowane elementy czaszki.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Dr.MYM - żółtopuzik bałkański

Źródło tekstu: naukawpolsce.pl, PAP