Największa na świecie turbina na czysty wodór o mocy 30 MW

Firma Mingyang Smart Energy Group ogłosiła pomyślne uruchomienie pierwszej na świecie turbiny gazowej na czysty wodór o mocy 30 MW – „Jupiter One”. To nowy rozdział w zakresie dostępnych technologii długoterminowego magazynowania czystej energii.

Lech Okoń (LuiN)
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Największa na świecie turbina na czysty wodór o mocy 30 MW

Jupiter One jest największym na świecie generatorem gazowym zasilanym wyłącznie wodorem

Liderem na rynku wodorowych generatorów energii pozostają od lat Chiny i osiągnięcie Mingyang Smart Energy Group dodatkowo dystansuje je od reszty świata. Co ważne, mowa tu jest o fizycznym wdrożeniu, a nie jedynie koncepcie takiej turbiny. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Zespół projektowy musiał pokonać trzy główne wyzwania technologiczne: łatwopalność wsteczną, silne wibracje oraz wysokie emisje spalin. Udało się je przezwyciężyć z użyciem iteracyjnego projektu aerodynamicznego i termicznego komory spalania oraz nowatorskiej konstrukcji z własną technologią sterowania.

Generator zużywa 443,5 tony wodoru na godzinę w swoich 10 komorach spalania. Dla zobrazowania mocy przerobowej, 245-metrowy sterowiec Hinderburg wypełniony był około 18 tonami wodoru, a chińska turbina zużywa 25 jego objętości na godzinę. Z kolei przeliczając to na baki wodorowej Toyoty Mirai, w godzinę Jupiter One opróżniłby ich prawie 78,5 tys.

Do czego ta turbina?

Jak podają chińskie media, rozwiązanie to ma pozwolić na stabilizowanie zasobów energii ze źródeł odnawialnych. Chiny są globalnym liderem produkcji przemysłowej i uparcie rezygnują w ostatnich latach z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii takich jak energia słoneczna czy wiatrowa. W ich przypadku bardzo częstym problemem jest nadpodaż energii, zależna od warunków atmosferycznych.

Elektrownie w tej sytuacji mają wykorzystywać nadmiar energii na produkcję czystego wodoru. A ten w razie zwiększonego popytu na energię będzie spalany w ultra-wydajnych generatorach gazowych klasy Jupiter One, gdzie jedyną spaliną wydobywającą się z kominów będzie para wodna.