DAJ CYNK

Abonament RTV do likwidacji. Poseł przedstawił propozycję rządu

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Abonament RTV do likwidacji. Poseł przedstawił propozycję rządu

Rząd planuje całkowicie zlikwidować abonament radiowo-telewizyjny. Szczegóły propozycji przedstawił jeden z posłów KO.

Nie od dzisiaj wiadomo, że abonament radiowo-telewizyjny nie spełnia swojej roli. Płaci go niecałe 35 proc. osób, które powinny to robić. Do tego dochodzą kontrowersyjne kontrole, przeprowadzane przez pracowników Poczty Polskiej (nie przez listonoszów). Dlatego od dawna mówi się o konieczności zmian. Propozycje w tej kwestii przygotował rząd.

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego

Początkowo mówiło się, że abonament radiowo-telewizyjny zostanie zastąpiony przez opłatę audiowizualną. Ta miała być pobierana wraz z podatkami, a tym samym byłaby nie do uniknięcia. Mówiło się kwocie nieco ponad 100 zł za cały rok. Ostatecznie ta propozycja nie znalazła uznania wśród rządzących. Politycy mają inny pomysł.

Szczegóły nowej propozycji przedstawił poseł KO Maciej Wróbel, który jest też przewodniczącym sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej. Ujawnił on, że Polacy nie będą płacić z własnej kieszeni na media publiczne. Zamiast tego te mają być w całości finansowane z budżetu państwa.

Polacy się nie będą składać indywidualnie na media publiczne. Rząd będzie przekazywał centralnie środki. Nie będzie żadnej daniny od szeregu Kowalskich na rzecz mediów publicznych. Budżet centralny państwa przeznaczy 0,09 proc. PKB co roku na media publiczne. Kwota się będzie prawdopodobnie zwiększała, procent będzie stały.

- powiedział poseł w rozmowie z Interią.

Przy takich założeniach do mediów publicznych trafiałaby kwota około 3,5 mld zł. Pozostałą kwotę TVP i Polskie Radio mogłyby pozyskiwać z reklam. Jednak Maciej Wróbel zaznaczył, że na pewno nie w takim stopniu, jak stacje komercyjne. Jego zdaniem w publicznych mediach powinno być mniej reklam niż u prywatnej konkurencji.

Jednak likwidacja abonamentu rtv nie nastąpi w najbliższym czasie. Ustawa w tej kwestii ma zostać położona na biurku prezydenta dopiero w sierpniu 2025 roku, więc zmiany weszłyby w życie prawdopodobnie od stycznia 2026. Oznacza to, że w przyszłym roku wciąż będziemy mieli obowiązek opłacania abonamentu.

Oczywiście można się kłócić ze stwierdzeniem, że Polacy nie będą płacić na media publiczne, skoro pieniądze będą pochodziły z budżetu państwa, więc częściowo także z naszych podatków. Jednak samo wyeliminowanie tego obowiązku, a tym samym kontroli urzędników, dla wielu będzie dobrą informacją.

Zobacz: Znowu cyrki z abonamentem RTV. Kolejna zmiana od stycznia
Zobacz: Dostałeś SMS-a od fiskusa? Tylko jedna reakcja jest prawidłowa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Interia Biznes