Prawo Moore'a może powrócić do łask. Właśnie rozwiązano największy problem
Prawo Moore'a mówi, że liczba tranzystorów w procesorach podwaja się co dwa lata. No cóż, od lat nie jest to twierdzenie aktualne. Wynika to z kilku powiązanych ze sobą powodów. Pierwszym z nich jest to, że zeszliśmy już do bardzo niskiego procesu technologicznego. Tym samym realne podwojenie liczby tranzystorów oznaczałoby fizyczne zwiększenie samego układu. Drugim problemem jest schłodzenie go.

I to właśnie ten problem został rozwiązany. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio opracowali innowacyjną metodę, którą można określić jako kapilarne chłodzenie 3D. Są to mikro kanaliki, które nie zostały umieszczone pod, ani nad procesorem, a w samym układzie. Dzięki temu woda w nich może znacznie efektywniej odbierać ciepło. Natomiast dzięki kapilarnej budowie nie wymaga to pompy, ponieważ ruch cieczy odbywa się dzięki zmianie napięcia powierzchniowego pod wpływem temperatury.
Parowanie w procesorze
To jednak wciąż nie wszystko. Ciecz wewnątrz znajduje się w obniżonym ciśnieniu, dzięki czemu wrze w znacznie niższych temperaturach. To niezwykle istotne, gdyż podczas przemiany fazowej dochodzi do rozbicia wiązań między cząsteczkami wody. To z kolei wymaga wysokiej energii. Tym samym energia jest pochłaniana przez proces przechodzenia wody w parę wodną, ale nie do podgrzewa samej wody. W warunkach normalnych proces ten zachodzi w 100 stopniach Celsjusza. Jednak przy obniżonym ciśnieniu przemiana fazowa następuje przy niższej temperaturze. Tu warto dodać, że woda podczas wrzenia odbiera energię do siedmiu razy skuteczniej, niż jako płyn.