DAJ CYNK

To koniec Intel NUC, ale jest jeszcze światełko w tunelu

Przemysław Banasiak

Sprzęt

To koniec Intel NUC, ale jest jeszcze światełko w tunelu

Intel sukcesywnie kontynuuję strategię obraną przez aktualnego CEO, która zakłada skupianie się na rynku CPU i własnych odlewniach. Tym samym firma rezygnuje z bezpośrednich inwestycji w biznes NUC.

 

Intel to prawdziwy gigant technologiczny, który skupia się nie tylko na procesorach komputerowych. Jednak w ostatnich latach, pod przewodnictwem Pata Gelsingera, firma stopniowo wycofuje się z kolejnych rynków. Po sektorze SSD i Optane, modemach dla laptopów i serwerach przyszła pora na kolejny dział.

Decyzja ta nie wpłynie na działalność Intel CCG czy NEX

Jak poinformowała redakcja Serve The Home, a co potwierdzili już oficjalnie Niebiescy, Intel rezygnuje z rynku NUC. Mowa o niewielkich zestawach komputerowych (SFF) typu barebone, które podzielone były na trzy grupy - urządzenia biurowe, rozwiązania biznesowe oraz wydajne maszyny dla graczy.

Intel nadal wierzy w słuszność i powodzenia tego typu komputerów, jednak Amerykanie nie chcą kanibalizować rynku i konkurować ze swoimi partnerami. Tym samym zdecydowano się zaprzestać bezpośrednich inwestycji z biznes Next Unit of Compute (NUC). Decyzja ta nie wpłynie na pozostałą część działalności Intel Client Computing Group (CCG) czy Network and Edge Computing (NEX).

We have decided to stop direct investment in the Next Unit of Compute (NUC) Business and pivot our strategy to enable our ecosystem partners to continue NUC innovation and growth. This decision will not impact the remainder of Intel’s Client Computing Group (CCG) or Network and Edge Computing (NEX) businesses. Furthermore, we are working with our partners and customers to ensure a smooth transition and fulfillment of all our current commitments – including ongoing support for NUC products currently in market. 

Innymi słowy komputery klasy NUC będą wciąż dostępne, ale nie w wersjach od Intela, a partnerów pokroju firm takich jak ASRock, ZOTAC, ECS, GIGABYTE, Shuttle i inni. W przypadku rozwiązań biznesowych nadal wypada patrzeć bardziej w kierunku Della, Lenovo czy HP.

To koniec Intel NUC, ale jest jeszcze światełko w tunelu

Dla większości konsumentów to nie będzie tragedia. Intel NUC były przeważnie drogie i trudno dostępne, skierowane głównie do firm. Jednak względem dostępnej w sklepach konkurencji - zwłaszcza w porównaniu do chińskich rozwiązań - oferowały dużo wyższą jakość wykonania i długie wsparcie.

Zobacz: NVIDIA się wstydzi. Testów tej karty graficznej nie zobaczysz
Zobacz: Intel zaoferuje dużo wydajniejsze iGPU. Czy AMD ma się czego bać?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: Serve the Home, oprac. własne