DAJ CYNK

Nobel z chemii za kropki kwantowe. Samsung już ich używa

Marian Szutiak

Sprzęt

Nobel z chemii za kropki kwantowe. Samsung już ich używa

Samsung chwali się, że w swoich telewizorach od kilku lat używa kropek kwantowych, za których odkrycie i syntezę Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University i oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii.

Prace tegorocznych noblistów w dziedzinie chemii pozwoliły stworzyć między innymi ekrany telewizorów i komputerów, które lepiej oddają kolory i są jaśniejsze. Kropki kwantowe (quantum dots) pełnią funkcję filtra, który pozwala zwiększyć intensywność kolorów przy zachowaniu dużego poziomu jasności. Są one kilkadziesiąt tysięcy razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa. Umieszczone pomiędzy filtrami barw a podświetleniem ekranu lub bezpośrednio na diodach sprawiają, że przechodzące przez nie światło o różnej długości fali generuje niezwykle bogatą, realistyczną paletę barw pełną przejść tonalnych.

Zobacz: Przyznano Nobla z fizyki. Te odkrycia zmienią świat

Seria telewizorów Samsung QLED swoją premierę miała w 2017 roku. Był to znaczący krok w rozwoju technologii kropki kwantowej. Poprawiona została jasność i stabilność światła, został też rozszerzony zakres odwzorowania barw. Samsung chwali się, że poprzez zastosowanie nowych metalicznych kropek kwantowych, telewizory z tej serii wyznaczyły standardy w zakresie jakości obrazu, kątów widzenia, natężenia koloru, jasności i kontrastu. Jednym z wyróżników, który do dziś stanowi wizytówkę serii Samsung QLED, jest 100% Natężenie Kolorów, niezależnie od poziomu jasności obrazu. W praktyce oznacza to, że widzowie mogą liczyć na ponad miliard odcieni barw.

Samsung QLED telewizor

W 2021.roku Samsung wprowadził nową generację telewizorów z kropką kwantową. Mowa tutaj o Neo QLED – modelach, w których wprowadzono nowe, zminiaturyzowane źródło światła. Telewizory Neo QLED, zamiast zwykłych LED-ów do podświetlenia, używają mini LED-ów. Dzięki temu znacznie zwiększono precyzję podświetlenia ekranu, co wpłynęło na jakość szczegółów, doskonalsze sterowanie jasnością oraz lepszy kontrast, a nawet prawdziwą, głęboką czerń.

Na tym nie koniec. W czerwcu 2022 roku roku Samsung poszerzył portfolio swoich telewizorów, wprowadzając do oferty kategorię OLED-ów, w których także wykorzystano kropki kwantowe.

Zobacz: Samsung QD-OLED QE55S95C to bestia, a nie telewizor. Pokochasz go

Premiera tej zaawansowanej technologii umożliwiła osiągnięcie niespotykanych wcześniej w OLED-ach doskonałych rezultatów w obszarach wysokiej jasności, kontrastu czy pełnego odzwierciedlenia palety barw. Aktualnie oferta tych telewizorów cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem fanów doskonałego obrazu jest jeszcze bogatsza i obejmuje dwie serie: S95C i S90C o przekątnych 55”, 65” i 77”.

– informuje Samsung

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: Samsung