Redmi z czytnikiem linii papilarnych pod ekranem LCD

Należąca do Xiaomi marka Redmi z powodzeniem wdrożyła czytnik odcisków palców zintegrowany z wyświetlaczem LCD. Wkrótce rozwiązanie to może trafić do masowej produkcji.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Redmi z czytnikiem linii papilarnych pod ekranem LCD

Wszystkie dotychczas wydane smartfony z podekranowym czytnikiem linii papilarnych łączyła jedna cecha - rozwiązanie to, zarówno optyczne, jak i ultradźwiękowe (flagowce Samsunga), współpracowało wyłącznie z wyświetlaczami typu OLED. Użytkownicy urządzeń z panelami LCD musieli korzystać z czytnika umieszczonego na boku telefonu lub na tylnym panelu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Aby podekranowy czytnik linii papilarnych mógł działać, sygnały optyczne lub ultradźwiękowe muszą się przedostać przez panel wyświetlacza, z czym nie ma większego problemu w przypadku technologii OLED. W LCD problem stanowiło podświetlenie ekranu, które mogłoby zakłócić działanie czytnika, a także sama struktura panelu.

O integracji skanerów odcisków palców z ekranami LCD można było przeczytać jeszcze w 2019 roku - pracować miały nad tym chińskie firmy. Problemy opisane powyżej zostały najwyraźniej rozwiązane przez zespół badawczo-rozwojowy marki Redmi, którzy przygotowali prototyp smartfonu Redmi Note 8 Pro z czytnikiem linii papilarnych pod wyświetlaczem LCD.

Specjaliści z Redmi użyli folii o wysokiej przepuszczalności dla podczerwieni, dzięki czemu światło z tego zakresu może przejść przez panel LCD. Umieszczony na dole ekranu nadajnik emituje wiązkę światła podczerwonego, które odbija się od palca przyłożonego do ekranu i po przejściu przez panel wyświetlacza trafia do czytnika. Na podstawie uzyskanego obrazu następuje weryfikacja odcisku palca.