Sztuczna inteligencja będzie zarządać reaktorami jądrowymi

AI to już nie tylko zabawka do tworzenia śmiesznych tekstów, grafik i filmików, ale również poważne narzędzie wykorzystywane w przemyśle.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Sztuczna inteligencja będzie zarządać reaktorami jądrowymi

Argonne National Laboratory, zarządzane przez Departament Energii USA, zaprezentowało właśnie PRO-AID (Parameter-Free Reasoning Operator for Automated Identification and Diagnosis) - system wykorzystujący sztuczną inteligencję w projektowaniu i funkcjonowaniu elektrowni jądrowych. Ma on wspomagać zarówno nowoczesne, jak i starsze instalacje, dostarczając narzędzia do monitorowania, analizy danych i automatyzacji procesów.

Dalsza część tekstu pod wideo

Sztuczna inteligencja wkracza w nowe dziedziny

Według Argonne, jednym z kluczowych zastosowań PRO-AID jest bieżąca kontrola pracy reaktorów z wykorzystaniem AI. System potrafi nie tylko dostarczać aktualne informacje personelowi, ale także interpretować złożone dane dzięki technikom matematycznym. Pozwala to na szybsze i dokładniejsze diagnozowanie ewentualnych usterek i nieprawidłowości.

Chociaż oprogramowanie działa w ścisłej współpracy z ludzką kadrą, część zadań - szczególnie tzw. "lower-level capabilities" - może być zautomatyzowana. Jak podkreśla Richard Vilim, starszy inżynier jądrowy z Argonne, PRO-AID może w ten sposób częściowo zastąpić pracowników odchodzących na emeryturę, usprawniając działanie placówek bez konieczności zatrudniania dodatkowego personelu.

Szczegółowe informacje o PRO-AID - w tym opis mechanizmów i dostępnych rozwiązań wspierających elektrownie jądrowe - można znaleźć na stronie internetowej Argonne National Laboratory. W serwisie YouTube opublikowano również materiał wideo prezentujący nowy projekt: