Nadrabianie spania w weekendy. Zaskakujące wnioski badań
Okazało się, że dodatkowe spanie w weekendy nie jest wcale złe. Wręcz idzie nam na zdrowie i to dosłownie. Naukowcy właśnie doszli do zaskakujących wniosków.

Spanie na zdrowie
Ci, którzy nadrabiają zaległości w spaniu podczas weekendów, mogą wreszcie być z siebie zadowoleni. Naukowcy odkryli, że osoby z największą ilością snu kompensacyjnego mają o 20% mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę serca niż te, które nie odsypiają w weekend.
Dane dotyczą ponad 90 000 osób z Wielkiej Brytanii. Badania wskazują, że rekompensowanie braku snu poprzed dodatkową drzemkę w weekend jest w stanie złagodzić negatywne skutki deprywacji snu. Wyniki badań przedstawione zostały podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2024 roku. Wykazały jednoznacznie, że u osób z niedoborem snu, które nadrabiały spanie w weekendy, ryzyko chorób serca spadło o jedną piątą, W porównaniu z osobami, które nie spały dłużej w weekendy.



Wystarczająca ilość snu kompensacyjnego wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca. Związek ten staje się jeszcze bardziej widoczny u osób, które regularnie doświadczają niewystarczającej ilości snu w dni powszednie.
Nasze wyniki pokazują, że w przypadku znacznej części populacji we współczesnym społeczeństwie, która cierpi na niedobór snu, osoby, które mają najwięcej drzemek w weekendy, mają znacznie niższe wskaźniki chorób serca, niż osoby, które mają najmniej snu.
- mówi jeden z autorów badania, Yanjun Song z Narodowego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych w Pekinie.
W badaniach wykorzystano dane z dokumentacji szpitalnej i informacje z rejestru przyczyn zgonów. Naukowcy przyjrzeli się 90 903 osobom, biorącym udział w projekcie. Okres obserwacji trwał 14 lat.
Oczywiście, weekendowe spanie nie zastąpi regularnego, dobrego snu w nocy, ale badania sugerują, że mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca. Wszelkie tego typu badania są ważnym przypomnieniem, o tym jak ważne jest spanie conajmniej siedem godzin każdej nocy.
Zobacz: Niektórym wystarczy 6 h snu, albo mniej. Najnowsze badania nie kłamią
Zobacz: Masz problemy ze snem? Powód może być zaskakujący