mObywatel: to się przyda w maju, ale musisz mieć najnowszą wersję

mObywatel ma dziesiątki przydatnych funkcji, a dzięki dostępnym w aplikacji dokumentom można szybciej i łatwiej zagłosować w nadchodzących wyborach.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
mObywatel: to się przyda w maju, ale musisz mieć najnowszą wersję

Ministerstwo Cyfryzacji przed wyborami prezydenckimi przypomina wyborcom o przydatnych funkcjach aplikacji mObywatel. Można w niej sprawdzić miejsce głosowania, złożyć wniosek o jego zmianę, a także skorzystać z mDowodu do potwierdzenia tożsamości w lokalu wyborczym. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Usługa Wybory

Jeszcze przed wyborami warto zapoznać się z usługą Wybory w mObywatelu. Wspiera ona wyborców w procesie głosowania. Wystarczy włączyć odpowiednią zakładkę, aby uzyskać przydatne informacje o przysługującym prawie wyborczym, terminie i rodzaju zbliżających się wyborów, dokładnym miejscu głosowania czy samym wyborcy w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, informacje te są szczególnie ważne, gdy wyborca jest w podróży, zmienia miejsce zamieszkania lub nie pamięta, gdzie głosuje. Usługa wyposażona jest także w inne funkcje, m. in.: umożliwia dodanie terminu wyborów do kalendarza w telefonie. Wyborca może to zrobić za pomocą jednego przycisku, co ułatwia ustawienie przypomnienia o dacie wyborów. 

Usługa Wybory w mObywatelu pozwala również w szybki i prosty sposób skopiować adres lokalu wyborczego. Wystarczy wkleić dane do wyszukiwarki, aby łatwo znaleźć lokal na mapie. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy wyborca przebywa poza miejscem zamieszkania i nie zna dobrze danej miejscowości.  

Jeśli wyborca nie ma możliwości oddania głosu w swojej obwodowej komisji wyborczej, ma prawo jednorazowo zmienić miejsce głosowania i wziąć udział w wyborach w miejscu czasowego pobytu. Wniosek musi złożyć co najmniej 3 dni przed terminem wyborów (najpóźniej do 15 maja). Może to zrobić przez Internet, przechodząc z aplikacji do odpowiedniego wniosku na gov.pl.

Z mDowodem na wybory

Obywatele mogą legitymować się za pomocą mDowodu we wszystkich oficjalnych sytuacjach, np. w banku, w urzędzie, a także w obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego podczas nadchodzących wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę specjalnego kodu QR okazanego przez członka komisji.

 Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że aplikacja w telefonie powinna być zawsze aktualna. Systematyczne pobieranie i instalowanie kolejnych wersji mObywatela zapewnia płynność działania, dostęp do najnowszych usługi i dokumentów, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Najnowsza wersja aplikacji ma numer 4.56 i przed wyborami należy upewnić się, że jest w naszych telefonach.