Usuń to z telefonu. Ponad 300 szkodliwych aplikacji w Google Play
Ponad 300 aplikacji w Google Play zawierało złośliwy kod. W ten sposób cyberprzestępcy nie tylko kradli dane użytkowników, ale też zarabiali na nich pieniądze.

Ogromna kampania została początkowo wykryta przez IAS Threat Lab. Firma poinformowała o 180 aplikacjach w Sklepie Play, które zawierały złośliwy kod. Kampania otrzymała nazwę Vapor. Szybko okazało się, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Aplikacji jest dużo więcej.
Aplikacje z Google Play kradną dane
Do sprawy dołączyła firma Bitdefender, która wykryła kolejne, szkodliwe aplikacje. Okazało się, że w sumie było ich aż 331. Wszystkie miały zostać pobrane aż 60 mln razy. Najpopularniejsze z nich to:



- AquaTracker – 1 mln pobrań
- ClickSave Downloader – 1 mln pobrań
- Scan Hawk – 1 mln pobrań
- Water Time Tracker – 1 mln pobrań
- Be More – 1 mln pobrań
- BeatWatch – 500 tys. pobrań
- TranslateScan – 100 tys. pobrań
- Handset Locator – 50 tys. pobrań
Aplikacje były publikowane na kontach różnych deweloperów. Działo się to głównie od października 2024 roku do stycznia 2025 roku. W lutym i marcu kampania nadal była kontynuowana, chociaż z dużo mniejszą intensywnością.
Szkodliwe aplikacje ukrywają swoją obecność poprzez zmiany w pliku AndroidManifest.xml. Dodatkowo potrafią zmodyfikować swoją nazwę, aby udawać inne aplikacje. Ich głównym celem jest wyświetlanie na ekranie reklam, których nie da się w żaden sposób wyłączyć. Aplikacja usuwa się też z listy uruchomionych appek, aby użytkowników nie był w stanie znaleźć winowajcy.
Jednak na tym działanie szkodliwych aplikacji się nie kończy. Część z nich potrafi wyświetlić na ekranie fałszywe strony logowania do popularnych serwisów, np. Facebooka oraz YouTube'a. W ten sposób kradną dane. W dalszym kroku zachęcają też do podania danych karty płatniczej.
Pełna lista 331 szkodliwych aplikacji dostępna jest na GitHubie. Jeśli zainstalowałeś którąś z nich, to najlepiej jak najszybciej ją usunąć, przeprowadził pełne skanowanie telefonu, a pewnie nawet i przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych.