Policjant każe Ci odblokować telefon. Co zrobić?

Może się zdarzyć, że policjant zatrzyma nas do kontroli. W jej trakcie poprosi o odblokowanie telefonu. Czy mamy taki obowiązek? Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Damian Jaroszewski (NeR1o)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Policjant każe Ci odblokować telefon. Co zrobić?

Czasami policja może nas zatrzymać do kontroli. To całkowicie normalne i nie ma powodów do paniki. W trakcie czynności funkcjonariusz może zażądać odblokowania smartfona, podania numeru IMEI urządzenia lub nawet oddania go. Jakie przysługują nam wtedy prawa?

Dalsza część tekstu pod wideo

Co zrobić w trakcie kontroli policji?

Co zrobić, gdy policjant prosi o odblokowanie telefonu? Sprawa nie jest jednoznaczna. Przepisy są w tej kwestii bardzo nieprecyzyjne, ale prawnicy są zdania, że nie mamy takiego obowiązku. Wynika to z kodeksu postępowania karnego, gdy określa, że "oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść".

Podobnie wygląda sytuacja, gdy policjant poprosi nas o podanie numeru IMEI urządzenia, bo podejrzewa, że może ono być kradzione. Tutaj również mamy prawo odmówić. Jednak w tym przypadku możemy zostać zatrzymani na 48 godzin w areszcie, więc lepiej nie ryzykować, gdy telefon został kupiony w pełni legalnie.

Wreszcie funkcjonariusz może zażądać oddania mu telefonu. Może to zrobić, gdy ma podejrzenie, że znajdują się na nim ważne dowody. W takim wypadku powinniśmy oddać urządzenie, ale nie mamy obowiązku go odblokowywać. To leży już w kwestii samych służb, aby dostać się do pamięci urządzenia.