Sensacja na Jowiszu. Chodzi o tajemniczą kropkę

Należąca do NASA sonda Juno wykonała zdjęcie, które od razu pociągnęło za sobą lawinę domysłów. O co chodzi? O tajemniczą czarną kropkę na Jowiszu. 

Piotr Urbaniak (gtxxor)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Sensacja na Jowiszu. Chodzi o tajemniczą kropkę

Amerykańska sonda Juno została wystrzelona w 2011 roku, by stać się sztucznym satelitą Jowisza i tym samym poszerzyć wiedzę człowieka na temat pochodzenia i ewolucji największej planety Układu Słonecznego.

Dalsza część tekstu pod wideo

W ostatnich dniach stała się jednak wyjątkowo medialna, a to za sprawą wykonanej fotografii. Zdjęcie nie jest co prawda nowe, pochodzi z marca ubiegłego roku, ale pierwszy raz trafiło do mediów społecznościowych.

Od razu też przykuło uwagę widzów tajemniczą czarną kropką, która widoczna jest na tle gazowego olbrzyma. Tradycyjnie pojawiły się przy tym liczne teorie spiskowe, a niektórzy użytkownicy serwisu Twitter/X spekulowali nawet, że widzimy tu element infrastruktury Obcych. 

Cóż, prawda okazuje się zdecydowanie mniej sensacyjna, choć w zamian daje dobry pogląd na rozmiary samego Jowisza. Mianowicie tym, co udało się Juno zarejestrować, jest Amaltea, czyli największy spośród wewnętrznych księżyców giganta. 

Jak dodaje NASA, zdjęcie zostało wykonane podczas 59. bliskiego przejścia Juno na wysokości około 265 tys. km nad chmurami. Przetworzeniem surowych danych w celu poprawy jakości zajął się Gerald Eichstädt, niemiecki naukowiec współpracujący z agencją.

Juno przebywa na orbicie Jowisza od około siedmiu lat, a jej cechą szczególną jest właśnie moduł fotograficzny JunoCam. Ten wykonuje relatywnie wysokiej jakości zdjęcia, które NASA później udostępnia do analizy szerszej publiczności, na czym korzystają tacy jak Eichstädt.

Odkryta w 1892 roku przez Edwarda Emersona Barnarda, Amaltea jest jednym z 95 oficjalnych księżyców Jowisza. Ma około stu kilometrów średnicy i nieregularny kształt przypominający ziemniaka, gdyż masa nie jest wystarczająca do uformowania zgrabniejszej kuli.