DAJ CYNK

Koniec świata odwołany. Wiemy, jak długo Ziemia pozostanie bezpieczna

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Koniec świata odwołany. Wiemy, jak długo Ziemia pozostanie bezpieczna

Jeżeli masz nadzieję na to, że w Ziemię uderzy potężna asteroida i zmiecie wszystko, włączając w to  twoje problemy, to mamy dla ciebie złą wiadomość.

Asteroidy są niesamowicie niebezpiecznie i nic dziwnego, że istnieją specjalne komórki zajmujące się obserwacją tych, które mogą przelecieć blisko Ziemi.

Jedna z nich miliony lat temu uderzyła w Ziemię i była przyczyną wyginięcia dinozaurów. Świadczą o tym dowody w postaci gigantycznego krateru na wybrzeżu dzisiejszego Meksyku. Szeroki na 180 kilometrów i głęboki na 20 kilometrów krater Chicxulub według naukowców powstał w wyniku uderzenia asteroidy o szerokości 10 kilometrów.

Zagrożenia z kosmosu nie ma. Przynajmniej przez następne 1000 lat

Jednak szansa, że sytuacja z dinozaurami zostanie powtórzona, jest bardzo nikła. Przynajmniej nie wydarzy się to w ciągu najbliższego tysiąca lat.

Tak uważa Oscar Fuentes-Muñoz z University of Colorado, który przeanalizował pozycję wszystkich potencjalnie niebezpiecznych asteroid i wraz ze swoim zespołem opublikował wyniki badań na łamach The Astronomical Journal.

NASA już od lat obserwuje niebo i kataloguje wszystkie asteroidy, których trajektoria wskazuje, że mogą w przyszłości przelecieć w niewielkiej odległości od Ziemi. Ze względu na to, że ich orbity są przewidywalne, łatwo można określić ich ścieżkę na 100 lat do przodu. Jednak autorzy badania postanowili pójść o krok dalej.

Zamiast obliczać całą drogę, jaką pokona asteroida, zajęli się tylko odcinkami orbity, które mogą zbliżyć badane obiekty do Ziemi. Dzięki temu możliwe było modelowanie ryzyka zderzenia w znacznie dłuższej perspektywie niż dotychczas. W swoich badaniach brali również pod uwagę wyłącznie obiekty o średnicy większej niż 1 kilometr.

Okazuje się, że w ciągu tysiąca lat, żadna z badanych asteroid nie uderzy w Ziemię. Najbliżej anihilacji całej ludzkości będzie 1994 PC1, skalisty obiekt o średnicy kilometra, który ma 0,00151% szans na przelot przez wewnątrz orbity Księżyca. Jest to i tak co najmniej 10-krotnie większa szansa niż w przypadku jakiejkolwiek innej asteroidy w sąsiedztwie.

Zobacz: Skąd woda na Ziemi? JWST wskazuje jedno z rozwiązań
Zobacz: Nowy król księżyców. Ma ich aż 145

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: The Register, The Astronomical Journal