DAJ CYNK

Kolory meteorytów. Co znaczą? Wyjaśniono

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Spójrz w niebo. Kolory mają ogromne znaczenie

Poszczególne meteoroidy różnią się nie tylko rozmiarem, ale także składem. Jest jednak sposób na to, by dowiedzieć się, z jakim mamy do czynienia.

Deszcze meteorów są o tyle ciekawym zjawiskiem, że przyciągają uwagę nie tylko profesjonalistów i hobbystów, lecz także przypadkowych osób. Kosmiczny taniec mknących setki kilometrów od nas skał uznawany jest za romantyczny, a tak zwane "spadające gwiazdy" mają nawet spełniać życzenia. Uważny obserwator na pewno spostrzegł, że nie wszystkie kosmiczne skały wyglądają tak samo. Różnią się nie tylko rozmiarem i kształtem, lecz również kolorem poświaty. Szczególnie ta ostatnia cecha może nam sporo powiedzieć o samej meteoroidzie.

Kolor meteorów zdradza ich naturę

Barwa poświaty (meteoru), którą spowity jest meteoroid, jest zależna od jego składu chemicznego. Doskonale jest to widoczne, gdy tego typu obiekt wchodzi w atmosferę Ziemi. Wysoka temperatura, z którą ma styczność skała, doprowadza do spalania pierwiastków. W ten sposób powstaje jasna poświata określonego koloru.

Warto wiedzieć, co poszczególne kolory oznaczają.  Na przykład meteoroidy wykonane głównie z wapnia będą miały fioletowy kolor poświaty, podczas gdy te wykonane z magnezu będą koloru zielonego lub podchodzącego pod turkus. O wiele ciężej odróżnić od siebie meteory w ciepłych barwach. Meteoroidy zbudowane z żelaza będą spalały się na złoto lub żółć z domieszką pomarańczowego. Z kolei obiekty z dużą zawartością sodu zaświecą się intensywnym kolorem pomarańczowym. Czerwone meteory powodowane są przez azot i tlen.

Zobacz: Wielki sekret Marsa odkryty. Cały czas mieliśmy go pod nosem
Zobacz: Wakacje w kosmosie? Brzmi dobrze, ale to szalenie niebezpieczne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Centrum Nauki Kopernik