DAJ CYNK

Polacy potrafią budować rakiety. PWr z sukcesem w Stanach

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Studenci z Politechniki Wrocławskiej wzięli udział w prestiżowych ogólnoświatowych mistrzostwach Spacesport America Cup. Jak się okazuje, Polacy potrafią budować rakiety, gdyż Wrocławianie zajęli drugie miejsce w swojej kategorii.

Polskie uczelnie wyższe nie mogą narzekać na brak utalentowanych studentów. Szczególnie jeśli chodzi o sektor kosmiczny, gdyż na tym polu sukcesów im nie brakuje. Wystarczy przypomnieć, że w zeszłym roku AGH Space Systems wygrało europejskie zawody łazików (ERC 2022) oraz zajęło wysokie miejsce w zawodach organizowanych w Stanach Zjednoczonych.

Jak się okazuje, nie tylko łaziki Polacy potrafią budować. Sukcesem mogą pochwalić się studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy zajęli wysokie miejsce w międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup 2023.

PWr in Space z wicemistrzostwem w konstruowaniu rakiet hybrydowych

W dniach 19-24 czerwca odbywały się międzynarodowe zawody Spaceport Americas Cup 2023. Miejscem zmagań była miejscowość Las Cruices w stanie Nowy Meksyk. W turnieju wzięło udział aż 120 drużyn z całego świata, w tym kilka z Polski m.in. wcześniej wspomniana drużyna z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nie zabrakło tam również studentów z PWr in Space, którzy zajęli drugie miejsce w kategorii 10k SRAD Hybrid, czyli rakiet hybrydowych z silnikiem umożliwiającym wzbicie się na wysokość 10 tysięcy stóp (ponad 3 km). Uczniowie wrocławskiej uczelni z myślą o zawodach stworzyli rakietę R5 Aurora o długości 4 metrów, która po zatankowaniu ważyła 33 kilogramy. Do jej wystrzelenia wykorzystano 12-metrową wyrzutnię.

PWr in Space musiało w tym roku ustąpić miejsca zwycięzcom zeszłorocznej edycji, czyli studentom z Politechniki w Montrealu. W kategorii 10k SRAD Hybrid wzięło udział łącznie 8 zespołów, głównie z Polski, USA i Kanady.

Zobacz: Kopali w ogrodzie. Znaleźli niewyobrażalny skarb
Zobacz: Hobbit z Flores. Wiemy, jak wyglądał słynny miniczłowiek