Rybacy wyciągnęli z jeziora kawałek bazaltu. Skrywa tajemnicze znaki
Kiedy trzy lata temu pewni rybacy natrafili podczas swoich jesiennych połowów na jeziorze na kawałek charakterystycznej tabliczki, od razu zwrócili na nią uwagę. Zapisany dziesiątkami tajemniczych symboli przedmiot okazał się być wyjątkowo intrygujący. Jak pokazują najnowsze analizy to próbki pisma, które do tej pory nie zostało jeszcze nigdy udokumentowane.

Do odkrycia tablicy doszło w jeziorze Bashplemi w gminie Dmanisi zlokalizowanej w południowej części Gruzji. Po latach analiz przeprowadzonych przez archeologów okazało się jednak, że rozszyfrowanie zapisanego tam tekstu jest na razie niemożliwe do wykonania. Czego zatem udało się dowiedzieć na temat tego znaleziska?
To autentyk
Tabliczka, której rozmiary przypominają trochę dzisiejsze tablety, zawiera 39 różnych znaków w 60 liniach zapisanych od lewej do prawej w siedmiu wierszach. Każdy z wykonanych symboli rozpoczyna się jako seria otworów w kształcie stożka. Nie wiadomo jednak kto i z jakiego powodu utrwalił te znaki na kawałku bazaltu. Na podstawie przeprowadzonych analiz badacze uważają natomiast, że obiekt ten pochodzi z epoki brązu. Potwierdzono też autentyczność znaleziska, między innymi przez duże podobieństwo do podobnych zapisków z Bliskiego Wschodu oraz nierozszyfrowanych symboli z Gruzji sprzed czasów chrześcijańskich.



Warto dodać, że to nie pierwsze takie znalezisko w dziejach Gruzji. Do tej pory odkryto chociażby inskrypcje zapisane w języku greckim, hebrajskim, aramejskim i średnio perskim, które zostały odkryte między innymi w starożytnej stolicy Mtskheta, leżącej nieopodal Tbilisi. Inny przykład to fragmenty nierozszyfrowanych do dziś symboli odnalezionych w północnej części kraju.
Badacze wskazują, że najnowsze znalezisko nie tylko przypomina symbole stosowane w podobnym czasie na Bliskim Wschodzie, ale także pismo proto-kartwelskie. To język, który dał początek współczesnym dialektom i językom regionu – tłumaczy sciencealert.com. Co jednak ważne, choć na razie wspomniana, bazaltowa tabliczka wciąż pozostaje zagadką pod kątem zapisanej tam treści, to dzięki ewentualnym, przyszłym odkryciom możliwe będzie jej rozszyfrowanie.