Samsung zaprezentował ORBIUM. Nietypowy zestaw w Centrum Nauki Kopernik
Samsung i Centrum Nauki Kopernik połączyły siły, aby stworzyć nowe narzędzie edukacyjne. ORBIUM to zestaw, który umożliwia uczniom odkrywanie i zgłębianie zagadnień z wielu dziedzin – od fizyki po historię – poprzez eksperymenty oraz wykorzystanie specjalnych scenariuszy lekcyjnych.

Żyroskop, wykrywacz metalu, kompas, decybelomierz, kamera poklatkowa, barometr, wysokościomierz – te i wiele innych przyrządów może zastąpić przeciętny tablet
W odpowiedzi na rosnącą rolę technologii w codziennym życiu dzieci i młodzieży narodził się wspólny projekt badawczo-rozwojowy Samsung i Centrum Nauki Kopernik „Szkoła z technologią”. Jego owocem jest ORBIUM – zestaw, który pobudza ciekawość uczniów oraz wspiera rozwój kompetencji przyszłości.
ORBIUM to zestaw edukacyjny, który łączy technologię z procesem uczenia się. ORBIUM pozwala uczniom na przeprowadzanie doświadczeń w zakresie niemal wszystkich przedmiotów dla klas 4–8 szkół podstawowych. W efekcie badań i testów powstało 14 interdyscyplinarnych scenariuszy lekcji oraz materiały metodyczne dla nauczycieli, ułatwiające korzystanie z cyfrowych narzędzi.



Scenariusze lekcji zakładają wykorzystanie standardowego wyposażenia tabletu: czujników światła i ruchu, aparatu fotograficznego, magnetometru (orientuje tablet wobec pola magnetycznego Ziemi) czy żyroskopu (mierzy położenie urządzenia w przestrzeni).
W połączeniu z dostępnymi aplikacjami tablet staje się narzędziem pomiarowym, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzenie doświadczeń i eksperymentów. Dzięki temu, stawiając na eksperymentowanie i rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, nauczyciele mogą tworzyć środowisko edukacyjne, w którym wiedza oraz kompetencje uczniów mogą być skutecznie rozwijane.
Każdy zestaw ORBIUM zawiera niezbędne urządzenia i narzędzia, potrzebne do realizacji scenariuszy lekcyjnych – są to przede wszystkim tablet GalaxyTab S9FE, mikrokontroler MakeyMakey, kostka rozszerzonej rzeczywistości MergeCube, a także materiały do budowy pryzmatu, magnes, czy nakładka mikroskopowa na aparat.
ORBIUM wkrótce trafi do polskich szkół. 27 lutego rusza nabór placówek, w wyniku którego 25 szkół podstawowych otrzyma po 4 zestawy edukacyjne i będzie mogło przeprowadzać lekcje, korzystając z opracowanych scenariuszy.
Nauczyciele zaangażowani w program zyskają kompleksowe wsparcie merytoryczne, uczestnicząc w warsztatach wprowadzających, spotkaniach z ekspertami i konsultacjach z badaczami. Dodatkowo najbardziej aktywni pedagodzy zostaną nagrodzeni wejściówką na konferencję „Pokazać – Przekazać”, organizowaną w sierpniu przez Centrum Nauki Kopernik.