mObywatel z ważną nowością, w tle ukraińska Diia
Obywatele Ukrainy mogą dodawać dokumenty swoich dzieci do aplikacji mObywatel. W ten sposób mogą potwierdzić ich tożsamość oraz status na terenie Polski, a także posłużyć się elektronicznym dokumentem na przykład podczas zapisywania dziecka do lekarza czy załatwiając sprawę urzędową.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcji do mObywatela, z której skorzystają przebywający w Polsce obywatele Ukrainy, którzy mają dzieci. Mogą oni dodać w aplikacji dokumenty swoich dzieci, by potem posłużyć się nimi niemal w każdej codziennej sytuacji, na przykład zapisując dziecko do lekarza, załatwiając sprawy urzędowe lub podczas kontroli.
Elektroniczny dokument Diia.pl pozwala potwierdzić najważniejsze dane obywatela Ukrainy: imię, nazwisko, nadany numer PESEL, datę i miejsce urodzenia oraz obywatelstwo. Za jego pomocą można:



- wyświetlać swoje dane osobowe i potwierdzić tożsamość,
- potwierdzić status,
- korzystać z praw w sytuacjach przewidzianych przez polskie prawo.
Jak to zrobić?
Aby dodać dokument Diaa.pl swojego dziecka, należy:
- zalogować się do aplikacji mObywatel,
- pobrać dokument Diia,
- uwierzytelnij się Profilem Zaufanym,
- klikając w zakładkę „Dzieci” wybrać dane dziecka, dla którego chce się pobrać dokument,
- po zaznaczeniu oświadczeń, w aplikacji pojawi się dokument cyfrowy dziecka.
Jakie warunki trzeba spełnić?
W ramach usługi Diia.pl pojawią się dane dzieci użytkownika, jeśli:
- dziecko posiada w rejestrze status UKR,
- dziecko posiada w rejestrze zarejestrowany: wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem w Ukrainie (wraz ze zdjęciem),
- dziecko jest powiązane z nr PESEL obywatela Ukrainy (jeżeli przy rekordzie dziecka znajduje się PESEL tylko jednego rodzica, wówczas tylko ten rodzic będzie miał możliwość prezentacji danych dziecka w swojej aplikacji),
- dziecko jest osobą niepełnoletnią.
Dokument elektroniczny Diia.pl spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.
Dodatkowo, obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mogą skorzystać z aplikacji mObywatel w celu korzystania z usługi e-recepty oraz posługiwania się Unijnym Certyfikatem COVID.