Polska aplikacja Foodsi nie pozwoli na marnowanie jedzenia. Teraz też w Krakowie

W Polsce marnuje się ponad 9 milionów ton jedzenia rocznie, a nasz kraj zajmuje w tej niechlubnej kategorii piąte miejsce na świecie. Żeby zachęcić Polaków do nieco bardziej racjonalnego wykorzystania żywności, powstała aplikacja Foodsi, która dziś startuje w kolejnym mieście – Krakowie.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polska aplikacja Foodsi nie pozwoli na marnowanie jedzenia. Teraz też w Krakowie

Ponad 900 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu, a jednocześnie co roku w dobrze sytuowanych krajach wyrzuca się ponad 1,3 miliarda ton jedzenia. Duży udział ma w tym Europa, gdzie statystycznie rocznie marnują się średnio 173 kilogramy jedzenia na osobę. Polacy też się do tego przykładają, zajmujemy piąte miejsce w rankingu z wynikiem aż 247 kg, czyli powyżej europejskiej średniej. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Ten problem dostrzegli twórcy duńskiej, opisywanej już przez nas aplikacji Too Good To Go, pozwalającej oszczędzić niepotrzebną żywność. Jednak również i w Polsce powstała taka apka – Foodsi. Od ponad roku działa m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Trójmieście, od dzisiaj dostępna jest także w Krakowie.

W Krakowie lokali jest ponad 50. Do platformy dołączyły już m.in. sieć restauracji Olimp, Deli Pizza, Starka, METAFORMA Cafe, Coctail-bar Cukiernia „Czarodziej”, Galeria Tortów Artystycznych, Turlaj Klopsa Food Truck, Bronowicka Spiżarnia, Piekarnia Mojego Taty czy Urban Coffee.

Jak tłumaczą twórcy aplikacji, w Krakowie idea oszczędzania jedzenia skazanego na zmarnowanie nie jest obca – od wielu lat w mieście działają Banki Żywności i Caritas, później dołączył również Foodsharing i ich lodówki społeczne, pojawiły się różne grupy zero-wastowe i inne rozwiązania. Autorzy Foodsi liczą, że tak silna społeczność na pewno z radością przyjmie debiut aplikacji w Krakowie. 

Jak oszczędzać jedzenie z Foodsi?

Zasada działania przypomina Too Good To Go. Korzystając z Foodsi, można kupić paczki-niespodzianki z niesprzedanym danego dnia jedzeniem z wielu restauracji, barów i innych punktów gastronomi. Niesprzedana żywność trafiłaby do kosza.

Polska aplikacja Foodsi nie pozwoli na marnowanie jedzenia. Teraz też w Krakowie

Dzięki Foodsi restauracje, sklepy, kawiarnie czy piekarnie, jeśli nie uda im się sprzedać danego dnia wszystkich produktów, mogą zaprosić do siebie osoby z okolicy, które chętnie odbiorą przygotowaną przez lokal paczkę-niespodziankę. Jest to układ, w którym wszyscy wygrywają: lokal zyskuje nowych odbiorców i ogranicza straty, użytkownicy mogą cieszyć się dobrym jedzeniem w niskiej cenie.

Po włączeniu aplikacji zobaczymy cztery zakładki. Na pierwszej z nich można przejrzeć najbliższe oferty ze specjalnymi zestawami przecenionego jedzenia. Niektóre paczki są dość atrakcyjne – np. zestaw o wartości 40 zł można zdobyć za 12,99 zł, ale takie oferty szybko znikają. Przeglądanie ułatwia też mapa okolicy z zaznaczonymi okazjami, a także zakładka z ulubionymi.

Polska aplikacja Foodsi nie pozwoli na marnowanie jedzenia. Teraz też w Krakowie

Twórcy Foodsi wpadli na pomysł swojej aplikacji, kiedy jeszcze na studiach pracowali dorywczo w gastronomii. Jak tłumaczą, na własne oczy przekonali się, że wiele zdatnych do spożycia produktów marnuje się każdego dnia. 

Aplikacja dostępna jest dla Androida i iOS. Właściciele biznesów gastronomicznych mogą się z kolei zgłaszać do współpracy na stronie Foodsi: https://www.foodsi.pl/zostan-partnerem.