Jak wymarły dinozaury? Naukowcy mają nowe informacje
Jak wymarły dinozaury? W naszych głowach od razu pojawia się zderzenie ogromnej asteroidy z Ziemią i seria katastrof naturalnych. Jednak naukowcy już wiedzą, że było trochę inaczej.

9-kilometrowy krater u wybrzerzy Afryki
Geolodzy zbadali krater Nadir, znajdujący się u wybrzeży Afryki, zakopany 300 metrów poniżej dna Oceanu Atlantyckiego. Krater został wykryty w 2022 roku podczas analizy danych sejsmicznych. Znalezienie obniżenia nie było trudne, ale określenie dokładnego rozmiaru i czasu zdarzenia stanowiło wyzwanie. Analiza wskazuje, że 9-kilometrowa blizna w powierzchni Ziemi powstała na skutek uderzenia przez asteroidę 66 milionów lat temu.



To wydarzenie zbiega się w czasie ze zderzeniem, które utworzyło 150-kilometrowy krater Chicxulub, dziś częściowo ukryty pod meksykańskim półwyspem Jukatan. Dotychczas to wydarzenie uznawane było za winne wymarcia dinozaurów. Nowe odkrycie rzuca nowe światło na historię wielkich gadów, które dawniej rządziły naszą planetą.
Podobny czas wydarzeń sugeruje, że nie jedna, ale dwie asteroidy przyczyniły się do wymarcia dinozaurów. Ta, która uderzyła niedaleko dzisiejszej Gwinei Bissau, miała 450-500 metrów średnicy. Obiekt dotarł na powierzchnię kątem 20-40 stopni z północnego wschodu. Jego prędkość w momencie zderzenia wynosiła prawdopodobnie 20 kilometrów na sekundę, ale to wymaga jeszcze potwierdzenia przez symulacje. Naukowcy planują także pobrać próbki z krateru, co pozwoli lepiej określić jego wiek.
Zespół naukowy przygotował także opis wydarzeń, które prawdopodobnie miały miejsce po uderzeniu. Oczywiście powstał krater, a otaczające go skały osadowe przemieściły się niżej i wypełniły obniżenie. Kolejne zjawisko to potężny wstrząs, który wywołał zmiany w osadach poniżej uderzenia i wywołał potężne tsunami, które niosło się po Oceanie Atlantyckim. Zapadła się granica pobliskiej równiny, co z kolei doprowadziło do potężnego osuwania się lądu. Te gwałtowne wydarzenia na pewno nie pozostały bez wpływu na florę i faunę.