Leki na kaszel pomogą zajść w ciążę? Weryfikujemy teorię z TikToka
Metoda na Mucinex staje się coraz bardziej popularnym trendem propagowanym przez TikTokowych specjalistów jako sposób na ciążę. Jednak czy lek na kaszel i przeziębienie rzeczywiście może pomóc w poczęciu dziecka?

Leki bywają czasem zaskakujące. Historia zna przecież preparat testowany w celu pomocy z nadciśnieniem, który ostatecznie pomógł w problemach z erekcją. Czy Mucinex także jest takim przypadkiem, którego pierwotne zastosowanie straci na znaczeniu ze względu na dodatkowe skutki uboczne? Dlaczego w ogóle jest polecany na TikToku i co nauka ma do powiedzenia na ten temat?
Jak ma to działać?
Mechanizm zachodzenia w ciążę wbrew pozorom nie jest prosty. Nie bez powodu mówimy przecież, że przez współżycie kobiety i mężczyzny można zajść w ciążę. Nie jest to pewnik, ale pewna większa lub mniejsza możliwość. Dotkliwie odczuwają to chociażby pary, które mają z tym problem. Czasem w takich przypadkach potrzebna jest zmiana diety, czasem bardziej wymagające leczenie. No właśnie, czy zawsze wymagające?



Lek na kaszel i przeziębienie Mucinex lub jemu podobne zawierające aktywny składnik gwajafenezyny to zwykle leki dostępne bez recepty. To właśnie ta druga substancja rozrzedza i upłynnia wydzielinę, co ułatwia odkrztuszanie. Dlaczego jednak ma pomagać z ciążą? Aby plemniki mogły dotrzeć do jajeczka w macicy potrzebne jest dla nich odpowiednie środowisko, które zapewnia śluz szyjkowy. Jeśli jednak jest on zbyt gęsty lub jest go za dużo, może on utrudniać dotarcie do celu. Zdaniem niektórych TikTokowych ekspertów w tym przypadku rozwiązaniem jest właśnie gwajafenezyna, która może rozrzedzić i upłynnić śluz. Tylko czy to rzeczywiście może pomóc?
Wątpliwości
Jak wskazują badacze z Wielkiej Brytanii na ten moment niestety nie ma zbyt wielu dowodów wskazujących, że jest to dobre i skuteczne rozwiązanie. Jak wskazuje portal sciencealert.com, najczęściej w tym przypadku cytowane badanie pochodzi aż z 1982 roku. Przebadano w nim 40 par, które miały borykać się z „problemem szyjki macicy”. Kobietom biorące udział w badaniu przyjmowały 200 mg wspomnianego aktywnego składnika trzy razy dziennie. Pod koniec badania 15 par zaszło w ciążę, choć warto podkreślić, że w badaniu nie było grupy kontrolnej, stąd ciężko przypisać tych wszystkich poczęć wyłącznie i jednoznacznie jako działanie gwajafenezyny – wskazują Adam Watkins, adiunkt biologii reprodukcyjnej, Uniwersytet w Nottingham i
Emma Lucas, wykładowczyni medycyny reprodukcyjnej, Uniwersytet w Sheffield.
Jak podkreślają też badacze, warto zwrócić uwagę na oświadczenie producenta Mucinexu, który stwierdził że lek ten powinien „być stosowany wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami na etykiecie” oraz że przyjmowanie Mucinexu na niepłodność „stanowi zastosowanie poza wskazaniami”. Do tego warto także wiedzieć, że zdaniem wspomnianej dwójki naukowców nadal nie ma solidnych badań na temat ewentualnego wpływu gwajafenezyny na rozwój zarodka, choć nie stwierdzono też dotąd żadnych powiązań między tą substancją a wadami wrodzonymi.
Jak wskazują brytyjscy badacze w podsumowaniu, zamiast stawianiu na ten lek lepiej jednak spróbować innych, bardziej naturalnych środków, jak troska o utrzymanie zdrowej wagi oraz właściwa dieta. Do tego także ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia i mniejszy stres. W poważniejszych przypadkach zdecydowanie warto udać się na konsultację do lekarza zamiast szukać pomocy tylko po specjalistach z TikToka, którzy mogą jednak nie dysponować pełną wiedzą na ten temat.