Wyzwanie ERC. Polacy z szansą stworzenia najlepszego łazika
Już za miesiąc odbędą się coroczne zawody ERC, w których biorą udział łaziki marsjańskie z wielu krajów. W zeszłym roku triumfatorami była drużyna z Polski, czy i tym razem uda się rodakom sięgnąć po tytuł?

European Rover Challenge to zawody skupiające się na wyłonieniu najbardziej kompleksowych łazików. Właśnie wielkimi krokami zbliża się ósma edycja konkursu. W tym roku, tak jak w trzech poprzednich latach, zawody odbędą się w Kielcach. To największa tego typu impreza w Europie, w której mogą wziąć udział drużyny z całego świata. Podobnych rozmiarów przedsięwzięcie odbywa się tylko w Stanach Zjednoczonych.
ERC 2022: Polacy faworytami?
Tegoroczna edycja ERC odbędzie się w dniach 9-11 września. Do głównej części konkursu zakwalifikowało się 16 drużyn. Aż cztery z nich będą reprezentować Polskę. Są to:



- AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
- SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej
- IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej
- KNR Rover Team z Politechniki Warszawskiej
Największe nadzieje na zwycięstwo wiązane są z drużyną z AGH. Wcześniej ich łazik brał udział w University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajęli bardzo wysokie, czwarte miejsce, a podczas kwalifikacji do ERC 2022 ich łazik zdobył największą liczbę punktów spośród wszystkich konkurentów. Nie ma jednak co już teraz rozdawać medali, bo rywale są bardzo mocni i każda drużyna z zakwalifikowanej szesnastki ma szansę na zwycięstwo.
Mars Yard w Kielcach - to tam będą konkurować łaziki
Organizatorzy konkursu w Stanach Zjednoczonych mają pewną przewagę. Chodzi tu mianowicie o pustynię Utah, którą wykorzystują jako pole do zawodów. W Polsce trzeba sobie poradzić inaczej. Dlatego też, na terenie Politechniki Świętokrzyskiej zostanie stworzony Mars Yard, pole, które swoją teksturą ma jak najbardziej przypominać powierzchnię Marsa. O efekt końcowy można być spokojnym, bo za Mars Yard odpowiada dr Anna Łosiak, wybitna polska geolog planetarna.
Łaziki drużyn z całego świata zmierzą się kilku konkurencjach, które mają jak najwierniej imitować sytuacje i problemy, które można spotkać na Marsie. Możemy spodziewać się zatem, że roboty będą oceniane pod względem możliwości transportowania ładunku o różnym ciężarze, łatwości serwisowania maszyny i dokładności ich nawigacji.
European Rover Challenge - kiedy i gdzie?
Wydarzenie rozpocznie się 9 września i będzie można wziąć w nim udział zupełnie za darmo, zarówno osobiście przyjeżdżając do Kielc, jak i poprzez transmisję online. Oprócz wspomnianych zawodów, organizatorzy przygotowali specjalny panel, na którym wypowie się wielu znanych specjalistów z zakresu astronomii, astronautyki, robotyki i astrobiologii.