Makabryczne odkrycie w dzielnicy czerwonych latarni. To podłoga z kości

Podłoga w historycznych miejscowościach potrafi skrywać niezwykłe, ale i czasem wręcz makabryczne odkrycia. Na jedno z nich natrafili archeolodzy badający budynek znajdujący się w dzielnicy czerwonych latarnii w holenderskim mieście Alkmaar.

Bartłomiej Grzankowski (Grzanka)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Makabryczne odkrycie w dzielnicy czerwonych latarni. To podłoga z kości

Zabytkowa mozaika, proste gliniane płytki – to skarby, jakich zwykle spodziewają się archeolodzy w takich miejscach. Tymczasem w holenderskim mieście Alkmaar ktoś wybrukował sobie posadzkę równo ułożonymi kośćmi. Na szczęście były to szczątki martwego bydła, które według ekspertów miały zostać ułożone około 500 lat temu, prawdopodobnie podczas budowy budynku.

Dalsza część tekstu pod wideo

Kości zostały wybrukowane

W tamtych czasach raczej mało kto mógł spodziewać się obecnej renomy tego miejsca, które dziś słynie z szerokich okien przesłoniętych czerwonymi zasłonami. Być może o zastosowaniu tego rodzaju materiału świadczy pierwotne zastosowanie lub dawny właściciel budynku? Wybrano przecież dość nietypowy jednak budulec. W tamtych czasach płytki nie były zbyt drogie, stąd często się na nie decydowano. Ale nie w tym przypadku.

Makabryczne odkrycie w dzielnicy czerwonych latarni. To podłoga z kości

Do odkrycia doszło podczas renowacji domu przez pracowników miejskiej służby ochrony zabytków. Kości zostały przykryte cienką warstwą mieszanki gliny, piasku i mułu. To zaś przysłaniała dużo młodsza warstwa bardziej współczesnych płytek. Budynek miał powstać w 1609 roku, stąd też i wiek kości jest datowany właśnie na okolice XV wieku. Niewykluczone jednak, że znalezisko to jest jeszcze starsze. Samo miasto Alkmaar datowane jest na okolice X wieku.

Znalezione kości zostały zidentyfikowane jako fragmenty kończyn bydła – wszystkie przycięte do tej samej wysokości. Co więcej, nie jest to pierwsze takie znalezisko w Holandii. Choć do tej pory spotykane było głównie w północnej części tego kraju. Badacze mają nadzieję, że odkrycie z Alkmaar pomoże wyjaśnić jak dokładnie korzystano z tej podłogi