DAJ CYNK

Microsoft zamyka podwodne centrum danych. Cel osiągnięty

Anna Kopeć

Nauka

Microsoft

Eksperyment z podwodnym serwerem Microsoftu został oficjalnie uznany za skończony.  Cel został osiągnięty, a teraz firma, wzbogacona o nową dawkę wiedzy, zajmie się większymi projektami. 

Podwodne centrum danych Microsoftu

Microsoft kilka lat temu umieścił pod wodą centrum danych. Był to eksperymentalny projekt Natick, a jego celem było sprawdzenie jak będą pracować centra danych pod wodą i czy w rezultacie staną się mniej zawodne od tych lądowych. Celem eksperymentu było zmniejszenie ogromnych kosztów chłodzenia, charakterystycznych dla konwencjonalnych centrów danych.

Serwery naziemne - takie, na których obecnie polegamy w przypadku potrzeb związanych z chmurą oraz sztuczną inteligencją - wymagają rozbudowanej klimatyzacji i chłodzenia. Jest to nie tylko kosztowne, ale ma też i zawrotne konsekwencje dla globalnej sieci energetycznej oraz naszej planety. Celem projektu było sprawdzenie, czy podwodne centra danych miałyby korzyści z chłodnej wody i obojętnego azotu, który wypełniał kapsułę. Azot jest mniej reaktywny niż tlen, dlatego testowano czy zwiększy on niezawodność eksperymentalnej kapsuły. 

Microsoft Natick

Wyniki eksperymentu były obiecujące, ale mimo tego firma zaprzestała testowania w 2020 roku, a cysterna została wyłowiona i gruntownie przebadana. Wyniki z eksperymentu były potwierdzeniem tego, że podwodne centrum danych jest 8 razy mniej zawodne niż lądowe. Chłodna woda zapewniała energooszczędną regulację temperatury, a energia była pozyskiwana z turbin i wiatru. Obecnie, eksperyment uważa się za oficjalnie zakończony. 

Mój zespół nad tym pracował i zadziałało. Dowiedzieliśmy się wiele o operacjach nad poziomem morza, turbinach i wpływie na serwer. Zastosujemy wiedzę w innych przypadkach.

- podsumowała Noelle Walsh, szefowa działu Microsoft Cloud Operations + Innovation 

Podczas gdy Microsoft zakończył badania nad podwodnymi centrami danych, Chiny dopiero rozpoczęły tego typu eksperymenty. W 2023 uruchomiły projekt serwerów podwodnych na południowym wybrzeżu Hainan.

Niemniej jednak Microsoft nie wstrzymuje swoich projektów rozwoju centrów danych. Według doniesień, firma współpracuje z OpenAI przy budowie centrum danych superkomputera AI o wartości 100 miliardów dolarów i ma ambicje nuklearne, polegające na budowie reaktorów modułowych na potrzeby takich projektów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: FOTOGRIN / Shutterstock.com

Źródło tekstu: extremetech, Microsoft