Proces Meta. Czy Instagram i WhatsApp będą sprzedane?
W poniedziałek 14 kwietnia rozpocznie się jeden z największych procesów sądowych w sprawie praktyk monopolistycznych. Amerykańskie władze oskarżają w nim Meta o niezgodne z prawem przejęcie Instagrama i WhatsAppa oraz wykorzystywanie praktyk monopolistycznych już po przejęciu tych platform.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu prowadzi tę sprawę już od 2020 roku. Jeśli teraz przed sądem udowodni łamanie prawa, Meta może zostać zmuszona do sprzedaży Instagrama i WhatsAppa.
Mark Zuckerberg od dłuższego czasu próbuje zbudować lepsze relacje z prezydentem Donaldem Trumpem. Jednym z głównych powodów jego aktywności wokół prezydenta z pewnością jest wspomniany proces.



Rozprawa odbędzie się przed sądem federalnym w Waszyngtonie, a poprowadzi ją sędzia James Boasberg. Przedstawiciele Komisji Handlu będą próbowali dowieść, że zakup Instagrama w 2012 roku oraz WhatsApp w 2014 były niezgodne z prawem monopolistycznym — Sherman Antitrust Act z 1890 roku.
Jednym z głównych dowodów w sprawie mają być maile, które Zuckerberg wysłał do swoich współpracowników. W jednym z nich miał napisać "Lepiej ich kupić, niż z nimi konkurować". W innym miał nazwać zakup Instagrama "neutralizacją potencjalnego konkurenta".
Linia obrony Meta ma opierać się na fakcie, że obie transakcje zostały zaakceptowane przez odpowiednie władze. Dodatkowo, prawnicy Zuckerberga będą udowadniać, że Meta wcale nie jest monopolistą w USA.
Nasze dowody pokażą, że każdy nastolatek na świecie zna nie tylko Instagrama, Facebooka czy WhatsApp. Konkurujemy chociażby z chińskim TikTokiem, YouTube czy portalem X.